Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

EBOiR podniósł prognozy wzrostu dla Polski i naszego regionu

  • Autor: PAP
  • Data: 18-09-2014, 10:48
Dynamika polskiego PKB przyspieszy z 3,0 proc. w 2014 r. do 3,3 proc. w 2015 r. - prognozuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju we wrześniowym raporcie. Poprzednio bank prognozował wzrost 2,8 proc. w tym i przyszłym roku.

EBOiR podniósł także prognozy m.in. dla Węgier i Turcji, a obniżył dla Ukrainy.

Wyższą prognozę dla Polski bank uzasadnia wyższym eksportem i silniejszą produkcją przemysłową w pierwszej połowie roku.

"Embargo na eksport żywności zaważy nieco na polskim wzroście, choć eksport żywności do Rosji to tylko 0,2 proc. PKB" - napisano w opublikowanym w czwartek raporcie.

EBOiR podniósł prognozę wzrostu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej do 2,5 proc. wobec 2,2 proc. prognozowanych w maju. Prognoza na 2015 r. dla regionu to 2,8 proc.

"Silniejszy wzrost w Polsce i na Węgrzech poprawia perspektywy dla Europy Środkowej" - napisano w czwartkowym komunikacie.

Największa rewizja w górę dotyczy Węgier, dla których EBOiR podniósł tegoroczną prognozę wzrostu z 1,6 do 2,8 proc. Na przyszły rok bank prognozuje spowolnienie wzrostu o 2,2 proc. wobec 1,2 proc. prognozowanych w maju.

Prognoza dla Turcji została zrewidowana w górę do 3,0 proc. wobec 2,5 proc. prognozowanych w maju. Na 2015 r. EBOiR podtrzymuje prognozę przyspieszenia do 3,2 proc.

Na Ukrainie bank spodziewa się w tym roku spadku PKB o 8 proc. wobec spadku o 7 proc. przewidywanego w maju, a prognoza na 2015 r. została obniżona do minus 3 proc. z zera.

Bank podtrzymał prognozę zerowej dynamiki w Rosji w 2014 r. i obniżył prognozę na 2015 r. do minus 0,2 proc. z plus 0,6 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!