Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

EEC 2017: Kultura oszczędzania (pełna relacja)

  • Autor: Jakub Szymanek / portalspozywczy.pl
  • Data: 18-05-2017, 08:07
Umiejętne oszczędzanie, wiedza i edukacja Polaków na temat form inwestycji, które pozwalają zabezpieczyć się na przyszłość to jedne z wielu wątków poruszonych w trakcie debaty „Kultura oszczędzania” podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
EEC 2017: Kultura oszczędzania (pełna relacja)
EEC 2017: "Kultura oszczędzania" , fot. PTWP

W trakcie dyskusji stwierdzono, że blisko 2/5 Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Zdaniem Macieja Łysiuka, dyrektora zarządzającego sektorem instytucji finansowych ING Bank Śląski SA wpływ na wzrost oszczędności w społeczeństwie mają coraz lepsze płace, a także wsparcie ze strony państwa jak np. Program 500+.

– Grupa ING przeprowadza cyklicznie badania dotyczące oszczędności w wielu krajach Europy pod hasłem „Barometr finansowy ING“, które dotyczą postaw i zachowań finansowych konsumentów. Ostatnie takie badanie przeprowadziliśmy pod koniec minionego roku.  Z raportu wynika, że coraz więcej Polaków oszczędza. Wpływ na to miały rosnące wynagrodzenia oraz uruchomienie programu 500 plus. Według badań 20 % więcej osób oszczędza w porównaniu z latami ubiegłymi. Z kolei 80 % regularnie dąży do powiększania swoich oszczędności, nie czekając na to, co zostanie z pensji na koniec miesiąca, a już wcześniej odkładając pewną pulę pieniędzy na koncie – tłumaczył dyrektor zarządzający sektorem instytucji finansowych ING Bank Śląski SA.

Mimo że większość osób swoje pieniądze lokuje w bankach, to niektórzy decydują się na inne formy inwestowania swoich dochodów.

– W polskim systemie finansowym główną rolę odgrywają banki. Część społeczeństwa swoje oszczędności inwestuje także w postaci nieruchomości lub innych wartości. Do 2007 roku mieliśmy spadek oszczędności na rachunkach terminowych. Natomiast w kolejnych latach w jednakowym tempie zaczęły rosnąć środki na rachunkach terminowych i bieżących Obecnie ok. 65 % Polaków ma zdolność do gromadzenia oszczędności, w zależności od posiadanych środków na koncie – ocenił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Zdaniem Małgorzaty Bombol, ekspert Deutsche Bank Polska, Instytutu Rynków i Konkurencji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoły Głównej Handlowej oszczędzanie w społeczeństwie należy rozgraniczyć pod kątem płci. Kobiety zupełnie inaczej myślą o pieniądzach niż mężczyźni.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!