Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

EEC 2017: Pracodawcy muszą zacząć dzielić się zyskiem

 • Autor: PAP
 • Data: 13-05-2017, 10:00
Zmiany technologiczne zmieniają sposób pracy i rekrutacji najmłodszych pokoleń. Pracodawcy muszą się dostosować do nowych warunków. Ale przede wszystkim muszą zacząć się dzielić zyskiem, jeśli chcą zdobyć lojalność i zaangażowanie nowej fali pracowników - to najważniejsze konkluzje panelu "Pracownik i pracodawca wobec technologii przyszłości" jaki odbył się w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
EEC 2017: Pracodawcy muszą zacząć dzielić się zyskiem
Panel EEC 2017 "Pracownik i pracodawca wobec technologii przyszłości"; fot. PTWP

9 mln osób z pokoleń X i Y. Na rynek pracy wchodzą osoby urodzone w połowie lat 90., które dorastały w rzeczywistości względnego dobrobytu i powszechnych technologii mobilnych. Żyją w sieci i komunikują się za pomocą smartfonów. Nie chcą kariery małych kroków. Żyją tu i teraz. Dziś zderzają się z rynkiem pracy tworzonym przez dzisiejszych 40-latków i osoby starsze. Prowadząca panel "Pracownik i pracodawca wobec technologii przyszłości" Katarzyna Walterska z magazynu Nowy Przemysł, definiując nową generację pracowników pytała, jak w tej rzeczywistości wykorzystać umiejętności najmłodszych pracowników? Jak zmienia się model dotarcia i rekrutacji tych osób?

 "Oni rzadko są lojalni w stosunku do pracodawcy. Mobilni żyją w sytuacji ciągłej zmiany. Nie mają autorytetów. Słabo przejmują widzę, raczej szukają własnych rozwiązań. Często nie potrafią sobie poradzić z sytuacją środowiska pracy" - wskazał problemy związane z pokoleniem pracowników X i Y Marcin Fiedziukiewicz, prezes Jobsquare.

 Nawiązując do nielojalności młodych pracowników Agnieszka Lechman-Filipiak z firmy DLA Pip dodała, że zmiany technologiczne pociągają za sobą krótkotrwałe formy zatrudnienia, które nie spełniają oczekiwań młodych ludzi związanych z poczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa. Podkreślała też zalety młodego pokolenia. Zwłaszcza zdolność radzenie sobie z wielozadaniowością dzisiejszej pracy. Dodała jednak niewystarczającą wiedzę i umiejętności jej pozyskiwania.

 Z kolei Marcin Fiedziukiewicz odwołał się do niedawnych wyników badania Polskiej Rady Biznesu zrealizowanych w ramach Programu Kariera pokazujących, że ponad połowa dzisiejszych studentów i absolwentów nie czuje się przygotowana do wejścia na rynek. Dodał, że wielu ma znaczne obawy, odczuwają stres i boją się porażki na rynku pracy. Tu wskazał, że takie rozwiązania jak aplikacja Jobsquare, oparte na kontakcie wykorzystującym m.in. komunikator w kontakcie z pracodawcą, nie wymagające tradycyjnych CV czy rozmowy telefonicznej, pozwalają, zwłaszcza w pierwszej pracy, minimalizować stres związany z jej podjęciem.

 W podsumowaniu prowadząca pytała, jakie rozwiązania można wprowadzić w Polsce, aby pełniej wykorzystać potencjał młodych i nowej technologii. W konkluzji paneliści wskazywali konieczność budowania relacji z pracownikiem. Karol Leszczyński z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych podkreślał konieczność modyfikacji systemu edukacji w kierunku modelu dualnego praca i nauka. W odpowiedzi na nowe wyzwania związane z technologią na rynku pracy Marcin Fiedziukiewicz zamknął dyskusję akcentując - musimy zacząć dzielić się zyskiem. Dziś płaca minimalna to za mało.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • daesh 2017-05-15 08:34:33

  PROSTE - zacznijcie płacić godziwie ale nie o 50-100 zł więcej - najgorsi pracodawcy są to ci którzy zjedli rozumy po dyplomach MBA usraelskiej szkole tworzenia panów i niewolników - a młodzi nie bedą widzieć ani autorytetu ani wzoru w kimś kto ewidentnie źle prowadzi firmę [decyzje, stwarzanie złej atmosfery i relacji, płace...]

  Odpowiedz
 • kwik 2018-06-19 14:41:31

  Godne zarobki , ale niee niiii , to gorzej niż diabeł i woda święcona. No jak to, musi być nowa fura, dwa domy, synek/córka też muszą mieć . A potem kwik, jak to , to pan/pani nie chce na takim stamowisku pracować ? a potem jeszcze większy kwik bo już nie można znaleźc rzetelnej osoby która umie pracować , i pracodowaca traci czas co chwilę szkoląc nowego aż do kilku wypłat. Tak mieli dobrze a się zepsuło, ale na zachód patrzą, tylko są ślepi nie widząc że tam ludzie nie martwią się czy starczy do 1, godnie zarabiają za pracę taką jak w Polsce.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!