EEC 2017: Pracodawcy muszą zacząć dzielić się zyskiem
- Autor: PAP
- Data: 13-05-2017, 10:00

9 mln osób z pokoleń X i Y. Na rynek pracy wchodzą osoby urodzone w połowie lat 90., które dorastały w rzeczywistości względnego dobrobytu i powszechnych technologii mobilnych. Żyją w sieci i komunikują się za pomocą smartfonów. Nie chcą kariery małych kroków. Żyją tu i teraz. Dziś zderzają się z rynkiem pracy tworzonym przez dzisiejszych 40-latków i osoby starsze. Prowadząca panel "Pracownik i pracodawca wobec technologii przyszłości" Katarzyna Walterska z magazynu Nowy Przemysł, definiując nową generację pracowników pytała, jak w tej rzeczywistości wykorzystać umiejętności najmłodszych pracowników? Jak zmienia się model dotarcia i rekrutacji tych osób?
"Oni rzadko są lojalni w stosunku do pracodawcy. Mobilni żyją w sytuacji ciągłej zmiany. Nie mają autorytetów. Słabo przejmują widzę, raczej szukają własnych rozwiązań. Często nie potrafią sobie poradzić z sytuacją środowiska pracy" - wskazał problemy związane z pokoleniem pracowników X i Y Marcin Fiedziukiewicz, prezes Jobsquare.
Nawiązując do nielojalności młodych pracowników Agnieszka Lechman-Filipiak z firmy DLA Pip dodała, że zmiany technologiczne pociągają za sobą krótkotrwałe formy zatrudnienia, które nie spełniają oczekiwań młodych ludzi związanych z poczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa. Podkreślała też zalety młodego pokolenia. Zwłaszcza zdolność radzenie sobie z wielozadaniowością dzisiejszej pracy. Dodała jednak niewystarczającą wiedzę i umiejętności jej pozyskiwania.
Z kolei Marcin Fiedziukiewicz odwołał się do niedawnych wyników badania Polskiej Rady Biznesu zrealizowanych w ramach Programu Kariera pokazujących, że ponad połowa dzisiejszych studentów i absolwentów nie czuje się przygotowana do wejścia na rynek. Dodał, że wielu ma znaczne obawy, odczuwają stres i boją się porażki na rynku pracy. Tu wskazał, że takie rozwiązania jak aplikacja Jobsquare, oparte na kontakcie wykorzystującym m.in. komunikator w kontakcie z pracodawcą, nie wymagające tradycyjnych CV czy rozmowy telefonicznej, pozwalają, zwłaszcza w pierwszej pracy, minimalizować stres związany z jej podjęciem.
W podsumowaniu prowadząca pytała, jakie rozwiązania można wprowadzić w Polsce, aby pełniej wykorzystać potencjał młodych i nowej technologii. W konkluzji paneliści wskazywali konieczność budowania relacji z pracownikiem. Karol Leszczyński z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych podkreślał konieczność modyfikacji systemu edukacji w kierunku modelu dualnego praca i nauka. W odpowiedzi na nowe wyzwania związane z technologią na rynku pracy Marcin Fiedziukiewicz zamknął dyskusję akcentując - musimy zacząć dzielić się zyskiem. Dziś płaca minimalna to za mało.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Rośnie liczba osób tracących pracę. Rotację widać w handlu detalicznym
-
W lipcu stabilne nastroje na rynku pracy
-
Największy wzrost wynagrodzeń jest w IT
-
Polskie firmy otwierają się na Azjatów. Nie tylko z krajów byłego ZSRR
-
Polskie firmy otwierają się na Azjatów
-
Krótszy tydzień pracy w Polsce. To kwestia czasu?
-
Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość? Politycy PO są za!
-
Pracodawcy popierają ostrożny wzrost wynagrodzeń w 2023
-
Holendrzy pracują w ciągu życia najdłużej w UE; Polacy poniżej średniej
-
Uzbekowie alternatywą dla Ukraińców na rynku pracy? Szansą kryzys w Rosji
- Prezes SPP: Chleb jest najbardziej podstawowym produktem (wywiad)
- Lista firm z branży piekarniczo-cukierniczej
komentarze (2)
PROSTE - zacznijcie płacić godziwie ale nie o 50-100 zł więcej - najgorsi pracodawcy są to ci którzy zjedli rozumy po dyplomach MBA usraelskiej szkole tworzenia panów i niewolników - a młodzi nie bedą widzieć ani autorytetu ani wzoru w kimś kto ewidentnie źle prowadzi firmę [decyzje, stwarzanie złej atmosfery i relacji, płace...]
OdpowiedzGodne zarobki , ale niee niiii , to gorzej niż diabeł i woda święcona. No jak to, musi być nowa fura, dwa domy, synek/córka też muszą mieć . A potem kwik, jak to , to pan/pani nie chce na takim stamowisku pracować ? a potem jeszcze większy kwik bo już nie można znaleźc rzetelnej osoby która umie pracować , i pracodowaca traci czas co chwilę szkoląc nowego aż do kilku wypłat. Tak mieli dobrze a się zepsuło, ale na zachód patrzą, tylko są ślepi nie widząc że tam ludzie nie martwią się czy starczy do 1, godnie zarabiają za pracę taką jak w Polsce.
Odpowiedz