Ekonomiczny poniedziałek: 5 wyzwań branży spożywczej w I półroczu 2019 roku
Strona 4 z 5
– Inwestycje mogą złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego, bowiem wzrost gospodarczy oparty na inwestycjach prywatnych firm to obiecujący kierunek rozwoju – tłumaczyła dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, starszy analityk w Zespole Foresightu Gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny.
W lipcu widać, że spowolnienie gospodarcze nadciąga wolniej, niż się tego spodziewano. Na początku lipca NBP poinformował, że centralna ścieżka projekcji NBP zakłada w tym roku wzrost PKB do poziomu 4,5 proc., w 2020 r. do 4,0 proc., a w 2021 r. do 3,5 proc. NBP informuje również, że w 2020 r., zgodnie z wynikami projekcji lipcowej, nastąpi spowolnienie dynamiki PKB, ale nadal będzie się ona kształtować powyżej ścieżki z rundy marcowej. Ponadto Komisja Europejska, również na początku lipca, podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc.
Ekonomiści zauważają, że w tym i w przyszłym roku polską gospodarkę przed skutkami spowolnienia gospodarczego w strefie euro chronić powinien silny popyt wewnętrzny.
Przedstawiciele sektora spożywczego również widzą nadciągające zmiany. Uważają, że nowe inwestycje, rozwijanie eksportu oraz oferty produktowej to działania, które mogą zmniejszyć w ich firmach skutki spowolnienia gospodarczego.
5. Brexit
W pierwszej połowie 2019 roku wydawało się, że Brexit jest blisko. W styczniu obawiano się m.in. tzw. twardego Brexitu. Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności tłumaczył, że wprowadzenie twardego brexitu oznaczałoby koniec obowiązywania wszystkich dotychczasowych zasad wymiany handlowej. – W przypadku żywności oznacza to konieczność certyfikacji, wprowadzenie ceł oraz odprawę w punktach celnych na granicach Wielkiej Brytanii. W dużej mierze uniemożliwiłoby to handel zarówno pod względem formalnym jak i logistycznym. Szacuje się, że nawet gdyby odprawa trwała tylko 5 minut, to i tak opóźnienia w dostawie żywności i innych produktów z Unii Europejskiej byłyby kolosalne – mówił ekspert.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.