Ekonomiczny poniedziałek: Nowa rzeczywistość na rynku pracy
Przedsiębiorstwa w Polsce po raz pierwszy od zmiany ustroju gospodarczego w 1989 roku znalazły się w sytuacji rosnącego deficytu pracowników. Do 2025 roku na rynku może brakować 1,5 mln pracowników. Firmy będą zatem szły w kierunku zatrudniania np. pracowników z zagranicy, w kierunku automatyzacji, nowych technologii i sztucznej inteligencji. To całkiem nowa rzeczywistość na rynku pracy.

- Po raz pierwszy po 1989 roku polskie przedsiębiorstwa znalazły się w sytuacji rosnącego deficytu pracowników. Jest to nowa okoliczność i wszyscy starają się w niej odnaleźć, szukając pracowników z zagranicy, inwestując w automatyzację pracy, czy nowe technologie o większej wydajności produkcji - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Tomasz Pasiewicz, Partner Zarządzający z firmy doradczej Saski Partners.
- Tak samo dotyczy to rolnictwa i branży przetwórstwa spożywczego. Część z tego zapotrzebowania można zaadresować inwestycjami w nowocześniejszy i bardziej wydajny park maszynowy (zamiast dwóch urządzeń obsługiwanych przez dwóch pracowników jedno o łącznej mocy odpowiadającej dwóm i obsługiwanej nadal przez jednego pracownika), automatyzacją (np. pakowanie, paletyzowanie, etc.) oraz lepszą organizacją pracy - dodaje.
- Niemniej jednak w wielu segmentach branży spożywczej występuje znacząca sezonowość produkcji i zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Przy dużym popycie na stałą pracę w gospodarce, tej sezonowej jest tym bardziej mało, co w tym roku było wyraźnie widać np. w sadownictwie. Dostępność pracowników z Ukrainy lub innych krajów jest z kolei pochodną polityki gospodarczej rządu, która w ostatnich latach nie sprzyjała migracji pracowników – mówi również partner z firmy Saski Partners.
Z raportu firmy consultingowej PwC wynika, że do 2025 r. luka na rynku pracy w Polsce istotnie się powiększy. Biorąc pod uwagę prognozowane tempo rozwoju gospodarki i rosnące potrzeby biznesu, konieczne będzie zatrudnienie dodatkowo ok. 1,5 mln osób w perspektywie najbliższych 6 lat. Oznacza to konieczność zatrudniania dodatkowo, każdego roku, ok. 300 tys. pracowników.
Eksperci PwC podkreślają, że niezbędne jest wprowadzenie ulg podatkowych i ułatwień administracyjnych, które pozwolą na aktywizację zawodową określonych grup, a także uproszczą procedury zatrudniania cudzoziemców.
Z badania PwC wynika, że prezesi firm z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej jako największe zagrożenie dla rozwoju biznesu wskazują na trudności w rekrutowaniu pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.