Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Ekonomiści: Okres boomu gospodarczego w Polsce się kończy

 • Autor: PAP
 • Data: 18-01-2019, 12:08
Słabsze od oczekiwań dane GUS, w tym o produkcji przemysłowej, oznaczają, że okres boomu gospodarczego w Polsce się kończy i zbliża się normalizacja wzrostu gospodarczego - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem skalę spowolnienia zdeterminują głównie czynniki zewnętrzne.
Ekonomiści: Okres boomu gospodarczego w Polsce się kończy
fot. unsplash.com

"Po fatalnym PMI przychodzi pora na - powiedzmy to sobie otwarcie - kiepskie dane z realnej gospodarki za grudzień. Po dwóch latach boomu nadchodzi normalizacja wzrostu" - napisali ekonomiści mBanku na Twitterze.
 
Produkcja przemysłowa w grudniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w grudniu rdr o 4,6 proc., zaś mdm spadku o 10,1 proc.
 
"Wyhamowanie wzrostu gospodarczego u głównych partnerów handlowych dociera do Polski. Wchodzimy w fazę spowolnienia, którego głębokość i długość zdeterminują głównie czynniki zewnętrzne" - napisał na Twitterze Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.
 
Również w ocenie Grzegorza Ogonka, ekonomisty Santander BP, słabość polskiego sektora przemysłowego można powiązać ze spowolnieniem w niemieckiej gospodarce.
 
"Dane o produkcji pokazują słabość. Od razu jesteśmy w stanie się odwołać do słabych wyników niemieckich za listopad, to może być odpowiedź polskiego sektora na to co dzieje się z sektorem niemieckim" - powiedział ekonomista PAP Biznes.
 
Ogonek zwrócił uwagę, że negatywny wpływ na dane mógł mieć układ dni wolnych w grudniu, który sprzyjał braniu urlopów.
 
"Niby w grudniu było tyle samo dni roboczych co w grudniu zeszłego roku, ale układ dni roboczych w końcówce roku wyjątkowo sprzyjał urlopom. Mamy sygnały, że te urlopy były wykorzystywane, to być może rzutowało na wynik. To pewien trop ratujący nas przed zbyt pesymistyczną interpretacją tych danych" - powiedział.
 
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2018 roku wzrosło 6,1 proc. rdr, a zatrudnienie zwiększyło się o 2,8 proc. rdr - podał GUS. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się odpowiednio 7,3 proc. i 2,8 proc.
 
"Tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw wyhamowało w grudniu, osiągając poziom najniższy na przestrzeni całego 2018 r. Kolejny miesiąc z rzędu spowolniło także tempo wzrostu zatrudnienia w dużych firmach i znalazło się w grudniu 2018 r. na poziomie najniższym od maja 2016 r. Na rynku pracy widać niniejszym pewne zmiany: hamuje i dynamika płac, i popyt na pracowników. Niemniej jednak na razie sytuacja dochodowa społeczeństwa pozostaje na tyle +dobra+, że pozwoli to na podtrzymanie solidnej konsumpcji w gospodarce. Fundusz płac wciąż rośnie bowiem w solidnym tempie, czemu sprzyja m.in. raportowany przez GUS niski poziom inflacji" - napisała w komentarzu Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.
 
"Opublikowane dziś dane, choć słabsze od przewidywań, nie będą miały większego wpływu na poglądy RPP dotyczące polityki pieniężnej. Dla Rady ważne jest to, że rynek pracy nie generuje presji płacowej i nie ma zagrożenia, że będzie ją generował w kolejnych miesiącach (biorąc pod uwagę zakładane hamowanie w gospodarce). Spodziewamy się braku zmian stóp procentowych co najmniej do końca br." - dodała.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ww 2019-01-18 12:16:22

  droga energia wykończy eksport i popyt wewnętrzny - nie trzeba ekonomistów do tego stwierdzenia

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!