Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ekonomista: Wzrost płac dobrze świadczy o kondycji polskiej gospodarki

  • Autor: PAP
  • Data: 19-12-2018, 08:01
Wzrost płac dobrze świadczy o kondycji polskiej gospodarki - powiedział PAP Zbigniew Krysiak prof. SGH, komentując opublikowane we wtorek dane GUS dotyczące dynamiki wynagrodzeń w listopadzie. Dodał, że wzrost nakładów inwestycyjnych powinien być bodźcem do kolejnych podwyżek.
Ekonomista: Wzrost płac dobrze świadczy o kondycji polskiej gospodarki
Zbigniew Krysiak (fot. Pepperdine University/youtube.com)

Jak we wtorek podał GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2018 roku wyniosło 4 tys. 966,61 zł, co oznacza wzrost rdr o 7,7 proc.

Komentując informacje GUS prof. Krysiak podkreślił, że dużym uproszeniem jest wiązanie wzrostu płac głównie z niedoborami rąk do pracy. Jest to - jego zdaniem - efekt dobrych wyników przedsiębiorstw, które zaczęły się wreszcie dzielić zyskami z pracownikami. "Mieliśmy nieadekwatne wynagrodzenia w stosunku do wartości dodanej, czyli różnicą między całkowitym przychodem ze sprzedaży a całkowitymi kosztami zasobów zewnętrznych zużytych do produkcji" - powiedział.

Zauważył też, że obserwowany ostatnio wzrost inwestycji może świadczyć o tym, że trend wzrostowy w wynagrodzeniach powinien występować również w kolejnych miesiącach, ponieważ część inwestycji to przedsięwzięcia redukujące koszty produkcji. I to obniżenie - według Krysiaka - z czasem jeszcze bardziej będzie zwiększało zyski przedsiębiorstw, a więc również wynagrodzenia. Zwłaszcza - jak podkreśla - w dalszym ciągu utrzyma się popyt na produkowane przez firmy dobra i usługi.

Według Krysiaka, obecnie wiele wskazuje na to, że zarówno popyt wewnętrzny jak i zagraniczny nie spadnie. "Nawet, jeśli w krajach UE gospodarka spowolni, to polskie produkty i usługi powinny dobrze się sprzedać, chociażby dlatego, że cenowo jeszcze długo będą konkurencyjne" - mówi.

Krysiak nie zgodził się z tezą głoszoną przez część ekonomistów, którzy twierdzą, że płace obecnie rosną szybciej niż wydajność pracy i to jest niebezpieczne dla firm i gospodarki. "Przy spadającym PKB wzrost płac może się wiązać z malejącą produktywnością, zwłaszcza, jeżeli spadają inwestycje" - tłumaczy profesor. Podkreśla jednak, że obecnie sytuacja jest inna; "PKB i inwestycje rosną, rośnie produktywność, tak więc normalnym zjawiskiem jest również wzrost wynagrodzeń" - powiedział. Zaznaczył przy tym, że wzrost ten ma charakter strukturalny i w znacznej mierze zależy od branży.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!