Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Eksperci: Budując solidarność podatkową, nie można zapominać o suwerenności

  • Autor: PAP
  • Data: 05-06-2017, 18:52
O potrzebie budowania solidarności podatkowej, ale także zachowania suwerenności krajów i ich prawa do samodzielnego decydowania o polityce podatkowej, mówili uczestnicy jednego z paneli Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Poruszony został m.in. temat wielostronnej konwencji podatkowej MLC, dotyczącej dotychczasowych dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowanie, która ma zostać przyjęta 7 czerwca.

Prof. Philip Baker z Uniwersytetu w Oxfordzie mówił, że porozumienie jest realizacją projektu BEPS (Base erosion and profit shifting), nad którym pracuje OECD.

"Chodzi o to, żeby korporacje międzynarodowe zakończyły agresywne działania podatkowe. Jedną ze zmian, która będzie niezbędna, będzie zmiana dwustronnych traktatów podatkowych" - powiedział.

Wyjaśnił, że praktycznie wszystkie kraje mają takie dwustronne traktaty, a ich zmiana - jeden po drugim trwa latami. "Dlatego stworzono pomysł jednego, uproszczonego traktatu, który zastąpi wiele umów dwustronnych" - poinformował Baker.

Według niego nie oznacza to, że w czwartek "obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości", ale pod wieloma względami międzynarodowe relacje podatkowe się zmienią.

Markus Meinzer, dyrektor z organizacji pozarządowej Tax Justice Network powiedział, że na razie nie ma powodów do otwierania szampana, bowiem MLC jest jednym z wielu elementów BEPS, który mówi o tym, żeby powiązać opodatkowanie z działalnością gospodarczą.

"W ostatnich latach to się bardzo oderwało jedno od drugiego (…). Złożoność świata podatków zwiększy się na skutek BEPS, a nie zmniejszy. Dodajemy tutaj jeszcze jeden poziom złożoności, a w praktyce będzie to oznaczać, że jeszcze więcej ludzi będzie pracowało w administracjach podatkowych oraz w działach podatkowych firm, zwłaszcza w międzynarodowych" - ocenił Meinzer.

Jego zdaniem nie zwiększy to efektywności opodatkowania, co pokazuje, że międzynarodowe reguły także nie są efektywne. "To doprowadzi, według mnie, do zaostrzenia konfliktów podatkowych" - dodał. Jego zdaniem problem polega na tym, że nie można ocenić skuteczności pakietu reform, które proponuje OECD, nie jest więc to wystarczające narzędzie, aby zagwarantować "solidarność podatkową".

Mówiąc o solidarności podatkowej, Meinzer zwrócił uwagę na ostatnie badania Tax Justice Network, z których wynika, że Polska, Węgry i Czechy tracą ponad 6 mld dolarów, jeśli chodzi o bazę podatkową ze względu na unikanie opodatkowania tylko przez amerykańskie koncerny międzynarodowe.

"Na tym polega problem, że mamy rozbieżność między zyskami, które są księgowane w rajach podatkowych, a faktyczną działalnością gospodarczą, która generuje te przychody" - powiedział. "Solidarność podatkowa oznaczałaby, że kraje sąsiadujące ze sobą nie pozwalałby na rozliczanie u siebie podatków wygenerowanych przez działalność w krajach ościennych" - wyjaśnił.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!