Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ekspert: dochodzimy do granicy, bezrobocie nie będzie tak dynamicznie spadać

  • Autor: PAP
  • Data: 04-10-2018, 18:46
Dochodzimy do granicy, bezrobocie nie będzie już tak dynamicznie spadać. Około 53 proc. osób w rejestrach urzędów to długotrwale bezrobotni, wiele osób rejestruje się także tylko po to, aby mieć ubezpieczenie – ocenił ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak.
Ekspert: dochodzimy do granicy, bezrobocie nie będzie tak dynamicznie spadać
fot. PTWP

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała we wtorek, że we wrześniu stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 5,8 proc. Podała, że liczba bezrobotnych spadła do około 950 tys. osób.

Kubisiak zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że niska stopa bezrobocia jest wynikiem m.in. dobrej sytuacji gospodarczej. "Dochodzimy do granicy, bezrobocie nie będzie już tak dynamicznie spadać" - podkreślił.

Zaznaczył, że bezrobocie nie będzie spadać m.in. dlatego, że 53 proc. osób w rejestrach urzędów to długotrwale bezrobotni. "Bardzo trudno ich przywrócić na rynek pracy. Nie wystarczy im tylko przedstawić oferty pracy. Takie osoby, żeby podjąć zatrudnienie, muszą pokonać wiele barier społecznych" - wyjaśniał ekspert.

Kubisiak zwrócił uwagę, że część bezrobotnych rejestruje się tylko ze względu na ubezpieczenie społeczne. "To jest druga bolączka naszego rynku pracy" - podkreślił. Oszacował, że takich osób może być nawet około 370 tys. Wyjaśniał, że taka liczba wynika z porównania danych BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) i GUS o bezrobociu.

Ekspert ocenił, że pozytywnym zjawiskiem na polskim rynku pracy jest to, że na poziomie regionalnym - wojewódzkim bezrobocie wyrównuje się. "Wszędzie jest ono na poziomie jednocyfrowym, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Wiele osób nie dowierzało, że tak będzie" - stwierdził. Podkreślił jednak, że są jeszcze powiaty, gdzie bezrobocie utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Wymienił tutaj m.in. okolice Szydłowca, Radomia, Braniewa i Lidzbarka-Warmińskiego. Dodał, że miejsca te są słabo zindustrializowane i trudniej tam o pracę. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!