Ekspert: Nie tylko doświadczenie decyduje o zatrudnieniu
W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że aby zdobyć pracę trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje i bogate doświadczenie zawodowe. Mimo wszystko zdarza się tak, że po spełnieniu wszystkich wymagań kandydat nie dostaje pracy, co zatem przesądza o zatrudnieniu? Izabela Ostapowicz, konsultant z firmy doradztwa personalnego HRK, przedstawia trzy cechy kandydatów, na które rekruterzy często zwracają uwagę podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Podstawą zatrudnienia przestało być wyłącznie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Obecnie w procesie rekrutacji bardziej liczy się osobowość kandydata i to, czy pasuje do kultury danej organizacji. Już na etapie rekrutacji stosuje się pytania sprawdzające zachowanie kandydata. Niektóre z nich są nie do końca związane z tym, czym osoby mają się zajmować. Rekruterzy na podstawie odpowiedzi wyciągają wnioski, jak osoba zachowała się w konkretnej sytuacji i jakie przejawia cechy charakteru.
Zaangażowanie
Kandydaci, którzy są zaangażowani w swoją pracę, chętniej zdobywają informacje, mają większe pojęcie o nowościach w branży i pogłębiają wiedzę na jej temat (nawet we własnym zakresie). Rekruterzy często zadają pytania, co kandydat ceni w swoim zawodzie, z czego jest szczególnie dumny w obecnej pracy, a także oceniają jak przygotował się on do spotkania bądź, czy i w jaki sposób pozyskał informacje o firmie, w której stara się o posadę. Tego typu pytania pomagają sprawdzić podejście oraz przygotowanie do procesu rekrutacyjnego. Jeżeli okaże się, że dana osoba nie ma poczucia satysfakcji i zadowolenia z wykonywanych obowiązków, możliwe jest, że kandydat będzie podchodził do realizowanych zadań bez oczekiwanego zacięcia. Ciekawym testem, sprawdzającym umiejętności i zaangażowanie, jest Assessment Centre - sesja, podczas której kandydaci wykonują określone zadania osadzone w biznesowej rzeczywistości (niekoniecznie związane z przyszłymi obowiązkami), które pozwalają dokonać zobiektywizowanej oceny kompetencji. Dzięki temu rekruter sprawdza posiadane przez kandydata umiejętności i podejście do zlecanych mu zadań. Pamiętajmy, że zaangażowanie to również podejście do rozmowy rekrutacyjnej – kandydat może spytać rekrutera np. o plany rozwojowe firmy względem danej sytuacji rynkowej, jak i rozwoju działu, do którego aplikuje. Takie pytania pozwolą zaprezentować się jako prawdziwie zaangażowany kandydat, zainteresowany pracą w tej, a nie innej firmie.
Lojalność

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.