Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Ekspert o aferze z koniną: Producenci błędnie znakujący żywność narażeni na roszczenia odszkodowawcze

  • Autor: portalspozywczy.pl / pr
  • Data: 22-02-2013, 12:56
Jak dotąd potencjalnych źródeł koniny oznakowanej jako wołowina doszukiwano się w Polsce i Rumunii. Jeśli okazałoby się, że polski producent błędnie oznakował swój produkt, powinien liczyć się z roszczeniami odszkodowawczymi, które będą dotyczyć zarówno rzeczywiście poniesionej szkody, jak i utraty obecnych i przyszłych zysków jego klienta - tłumaczy Edyta Dubikowska, radca prawny z kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k.

Błędne oznakowanie koniny jako wołowiny, które wykryto najpierw w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji i Szwecji, a którego skutki odczuwalne są obecnie w 16 państwach członkowskich UE, doprowadziło do wielomilionowych strat związanych z wycofywaniem produktów z półek sklepowych i magazynów. 13 lutego 2013 roku w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów z 27 państw członkowskich w celu przedyskutowania środków wyjątkowych mających rozwiązać ten nowy kryzys żywieniowy.

Jak tłumaczy Edyta Dubikowska, znakowanie żywności podlega ścisłym regulacjom prawa europejskiego. - Artykuł 8 Rozporządzenia WE Nr 178/2002 stanowi, że prawo żywnościowe UE musi być nakierowane na ochronę interesów konsumentów i powinno stanowić podstawę dokonywania przez nich świadomego wyboru poprzez zapobieganie "oszukańczym lub podstępnym praktykom", "fałszowaniu żywności" oraz wszelkim innym praktykom mogącym wprowadzać konsumenta w błąd. Dodatkowo, artykuł 16 tego samego rozporządzenia stanowi, że etykietowanie, reklama i prezentacja żywności lub pasz, z uwzględnieniem ich kształtu, wyglądu lub opakowania, używanych opakowań, sposobu ułożenia i miejsca wystawienia oraz informacji udostępnionych na ich temat w jakikolwiek sposób, nie może wprowadzać konsumentów w błąd - mówi ekspertka z kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!