Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

ERG: Przychody nie są dla nas priorytetem

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 24-05-2017, 09:45
Grupa Kapitałowa ERG SA w I kwartale br. zanotowała 897 tys. zł zysku netto w porównaniu do 904 tys. zł w ub.r. Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i usług wyniosły 22,33 mln zł, wobec 24,87 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spadek sprzedaży to efekt realizowanego przez zarząd spółki planu związanego z ograniczaniem przychodów produktów niskomarżowych. Grupa zanotowała jednocześnie wzrost marży brutto o 4,5 pkt. procentowych na sprzedaży głównych produktów foliowych.

- Porównując wynik I kwartału 2017 r. do wyniku do I kwartału 2016 roku należy przypomnieć, że grupa zanotowała w roku ubiegłym jednorazowy przychód w wyniku rozliczenia jednorazowej transakcji sprzedaży, w dniu 29 marca 2016 roku przez ERG SA akcji w spółce Bioerg SA, w wyniku czego w pozostałych przychodach operacyjnych rozpoznano jednorazowy przychód w kwocie 981 tys. zł. Oznacza to, że w wyniku netto Grupy Kapitałowej za I kwartał 2016 roku w kwocie 1.885 tys. zł, kwota 981 tys. zł to zysk jednorazowy. Bez uwzględniania jednorazowej transakcji zysk netto Grupy Kapitałowej był więc mniejszy o 981 tys. i wyniósł 904 tys. zł - podała spółka.

Jak dodano w komunikacie dla mediów, analizując spadek sprzedaży w I kwartale warto zauważyć, że był on związany z realizowaną strategią zakładającą większą koncentrację na produktach wysokomarżowych oraz ograniczaniu sprzedaży wyrobów niskomarżowych. Dzięki temu ERG zanotował  wzrost marży brutto na produktach foliowych. W pierwszym kwartale 2017 wyniosła ona 3.525 tys. zł przy sprzedaży produktów foliowych wynoszącej 20.514 tys. zł, co oznacza marżę na poziomie 17,2% . W analogicznym okresie roku 2016 marża brutto na produktach foliowych wyniosła 2.863 tys. zł przy sprzedaży produktów foliowych wynoszącej 22.620 tys. zł, a więc marży 12,7%.

- Skupiamy się obecnie na działaniach prowadzących do wzrostu marży, a to jest najistotniejsze z punktu widzenia długoterminowego rozwoju firmy. Przychody nie są dla nas priorytetem. Systematyczna poprawa marży wraz ze wzrostem mocy produkcyjnych w kategoriach produktów wysokomarżowych to według nas najważniejsze zadania. W II kwartale rozpoczęły produkcję 2 nowe linie produkcyjne, które zwiększą nasze moce produkcyjne w segmencie wysokomarżowym o 18%. Intensywnie szukamy jednocześnie nowych rynku zbytu, w I kwartale rozpoczęliśmy eksport naszych produktów do Austrii. Te elementy niewątpliwie wpłyną pozytywnie na wypracowywane przez nas wyniki w kolejnych okresach - powiedział Robert Groborz, prezes Zarządu ERG SA.

W I kwartale 2017 roku sprzedaż na eksport wyniosła ponad 13%. Zgodnie z realizowaną obecnie strategią spółka chce do końca tego roku wygenerować przychody z eksportu na poziomie 20%. Obecnie ERG sprzedaje swoje produkty już do 18 krajów m.in. do Niemiec, Francji, Austrii, Włoch, ale także Rosji, Białorusi, Mołdawii, Serbii czy Uzbekistanu. Spółka eksportuje głównie folię do firm z sektora budowlanego oraz spożywczego.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!