Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

ETS: Nowy wyrok w sprawie wjazdu Ukraińców do UE

  • Autor: PAP
  • Data: 21-03-2013, 12:30
Ukraińcy i obywatele innych państw spoza Unii, korzystający z małego ruchu granicznego, powinni za każdym razem mieć możliwość wjazdu na teren UE na trzy miesiące - orzekł w czwartek unijny Trybunał. Tych trzech miesięcy nie należy liczyć w okresie półrocznym.

Wyrok zapadł z powodu skargi jednego z Ukraińców, któremu w lutym 2010 roku węgierskie władze odmówiły wjazdu na teren Węgier. Ma jednak znaczenie również dla polsko-ukraińskiego małego ruchu granicznego.

Węgierskie władze ustaliły, że przez ostatnie sześć miesięcy Ukrainiec przebywał na terytorium Węgier 105 dni, przyjeżdżając tam prawie codziennie na kilka godzin. To oznacza, że w okresie sześciu miesięcy przebywał on na obszarze Schengen ponad trzy miesiące - stwierdziły węgierskie władze i odmówiły Ukraińcowi prawa wjazdu.

Węgrzy powołali się tu na ukraińsko-węgierską umowę o małym ruchu granicznym oraz na konwencję wykonawczą do układu z Schengen. Z tej ostatniej wynika, że cudzoziemcy niepodlegający obowiązkowi wizowemu mogą swobodnie przemieszczać się w obszarze przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy w ciągu sześciu miesięcy od daty pierwszego wjazdu.

Podobne regulacje są zawarte również w polsko-ukraińskiej umowie z 28 marca 2008 roku o zasadach małego ruchu granicznego. Umowa ta przewiduje, że pobyt w strefie przygranicznej nie może przekraczać 60 dni każdorazowo od dnia przekroczenia granicy, ale nie więcej niż łącznie 90 dni w okresie każdych sześciu miesięcy liczonych od dnia pierwszego przekroczenia granicy.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (potocznie zwany Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) orzekł, że norma sześciu miesięcy nie ma zastosowania do małego ruchu granicznego. Trybunał przypomniał, że do małego ruchu granicznego należy stosować rozporządzenie nr 1931/2006 ustanawiające przepisy dotyczące małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach lądowych państw członkowskich i zmieniające postanowienia konwencji z Schengen.

Rozporządzenie to mówi jedynie, że pobyt nieprzerwany na terenie UE nie może trwać dłużej niż trzy miesiące (art. 5). Natomiast w żaden sposób nie wynika z niego, by te trzy miesiące miały się zawierać w okresie sześciomiesięcznym - orzekł w czwartek ETS.

Trybunał wyjaśnił, że początkowo, podczas prac nad rozporządzeniem, Komisja Europejska proponowała przyjęcie w małym ruchu granicznym takiego samego limitu pobytu jak wobec wszystkich innych obywateli państw spoza UE niepodlegających obowiązkowi wizowemu - a więc limitu trzech miesięcy w ciągu sześciu miesięcy od daty pierwszego wjazdu. Ostatecznie jednak zdecydowano, że w odniesieniu do małego ruchu granicznego wprowadzone zostanie tylko ograniczenie trzymiesięczne. Jeżeli więc obywatel Ukrainy ma zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego, to po każdym wyjeździe z UE ma prawo do nowego trzymiesięcznego prawa pobytu na obszarze Unii - uznał ETS.

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!