Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne nawet do wiosny
Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od g. 18. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel według mediów powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.

Premier Francji Jean Castex ogłosił w czwartek wydłużenie o dwie godziny obowiązującej w całym kraju godziny policyjnej. Od soboty Francuzi między godz. 18 a 6 rano będą mogli opuszczać domy tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne przyczyny rodzinne. Znajdując się w tym czasie w przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie specjalne zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania. Przedłużona godzina policyjna ma obowiązywać przez co najmniej 15 dni. Castex zapowiedział, że rząd nie planuje na razie kolejnej całkowitej kwarantanny, ale jeżeli sytuacja epidemiczna się pogorszy, zostanie ona niezwłocznie wprowadzona. Francuski rząd chce uniknąć zamykania szkół, dlatego zaostrzono przepisy sanitarne w placówkach oświatowych; przeprowadzane będą też masowe badania uczniów na obecność koronawirusa. Castex już wcześniej poinformował, że bary i restauracje pozostaną zamknięte co najmniej do połowy lutego. Zamknięte są również kina, teatry, muzea i siłownie.
W Niemczech obejmująca cały kraj kwarantanna została przedłużona na razie do 31 stycznia. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała jednak na spotkaniu swojej partii CDU, że obowiązujące obecnie ograniczenia być może będzie trzeba przedłużyć aż do Wielkanocy, czyli do początku kwietnia - informował we wtorek dziennik "Bild". W środę również niemiecki minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że obostrzenia nie zostaną całkowicie zniesione w lutym, a utrzymanie części restrykcji może być konieczne przez kolejne 2-3 miesiące.
W całych Niemczech zamknięte pozostają sklepy niesprzedające podstawowego asortymentu, zakłady usługowe, bary i restauracje; większość uczniów korzysta z edukacji zdalnej. Członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą się spotykać najwyżej z jedną inną osobą spoza swojego domu. W powiatach, w których odnotowuje się najwięcej zakażeń, można się przemieszczać najdalej na 15 km od miejsca zamieszkania. Zaostrzono także zasady wjazdu do kraju - oprócz przedstawiania testu trzeba przejść 10-dniową kwarantannę. Niektóre kraje związkowe wprowadzają jeszcze dalej idące ograniczenia, np. w Bawarii od poniedziałku 18 stycznia w środkach transportu publicznego i w sklepach będzie trzeba nosić maski typu FFP2.
