Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności: neonikotynoidy niebezpieczne dla pszczół
- Autor: www.portalspozywczy.pl
- Data: 28-02-2018, 13:56

- Dowody przeciwko neonikotynoidom są bardzo mocne. Pestycydy te stanowią bardzo poważne zagrożenie dla pszczół oraz roślin zależnych od zapylania przez owady. Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej muszą jak najszybciej zakończyć dyskusję i poprzeć projekt unijnego zakazu stosowania neonikotynoidów. To niezbędny krok to tego, by zapobiec katastrofalnej zapaści populacji pszczół – powiedziała Franziska Achterberg z Greenpeace.
Rok temu, w marcu 2017, Komisja Europejska zaproponowała zakaz stosowania trzech neonikotynoidów wszędzie poza szklarniami. Kraje członkowskie będą głosować nad zakazem 22 marca. Głosowanie miało odbyć się już w zeszłym roku, ale zostało przełożone ze względu na opóźnienie w publikacji raportu EFSA. W kwietniu 2017 roku 65 tysięcy osób podpisało się pod apelem Greenpeace do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o to, by Polska poparła zakaz stosowania neonikotynoidów.
Opublikowany raport EFSA wynika z częściowego zakazu stosowania neonikotynoidów wprowadzonym w UE w 2013 roku. Na mocy rozporządzenia wprowadzającego zakaz Urząd zobowiązany był do przygotowania przeglądów badań naukowych na temat szkodliwości pestycydów. W latach 2015-2016 EFSA opublikowała pięć raportów, w każdym z nich zwracano uwagę na to, że neonikotynoidy stanowią zagrożenie dla pszczół - zarówno hodowlanych jak i dziko żyjących.
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
KOWR: coraz więcej pszczół w Polsce
-
Start up stworzył inteligentne ule, które ratują pszczoły
-
Pszczoły są niezbędne dla ekosystemów
-
Brak pszczół spowoduje klęskę głodu
-
Zapowiadają się dobre zbiory miodów wiosennych
-
18 projektów ochrony pszczół otrzyma wsparcie
-
Bank Pszczeli odbuduje zniszczoną pasiekę z Tworzymirek
-
Opole: Wnioski na ponad pół miliona złotych na wsparcie dla pszczół
-
Umorzono śledztwo ws. masowego zatrucia pszczół
-
Nice To Fit You adopcją leśnych pszczół zachęca do diety roślinnej
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (0)