Financial Times: Polska liczy, że wizyta Donalda Trumpa pomoże jej rozwijać regionalne ambicje
- Autor: PAP
- Data: 05-07-2017, 12:04

Jak ocenia w środę dziennikarz "FT" Neil Buckley, Prawo i Sprawiedliwość postrzega wizytę prezydenta USA w Polsce jako możliwość zwiększenia wiarygodności inicjatywy Trójmorza, która w dużym stopniu była inspirowana przez Polskę. Chodzi też o zwiększenie wiarygodności wysiłków Warszawy, by "przedstawić swój kraj jako domniemanego lidera sojuszu Europy Środkowej i Wschodniej, który nie jest gotów pozwolić Europie Zachodniej, by zawsze stawiała na swoim" - dodaje "FT". Według dziennika Warszawa i niektóre inne stolice postrzegają inicjatywę jako przeciwwagę do francusko-niemieckiej dominacji w UE.
Wizyta Trumpa w Polsce ma znaczenie nie tylko ze względu na to, czego dowodzi na temat amerykańskiej polityki wobec Europy, ale także z powodu tego, co mówi na temat stosunków między krajami wschodu i zachodu kontynentu - podkreśla Buckley.
Dziennik wyjaśnia, że inicjatywa Trójmorza - w której uczestniczy "11 byłych państw komunistycznych, teraz należących do UE i za czasów George'a W. Busha nazywanych +nową+ Europą, plus Austria" - jest pomyślana jako niezwykle potrzebna próba wzmocnienia zacofanych powiązań energetycznych i transportowych na linii północ-południe w Europie Środkowej, a nie tylko projektów wschód-zachód, które dominują od lat 90.
Jeden z projektów dotyczy korytarza gazowego łączącego terminal LNG na wybrzeżu bałtyckim w Polsce z planowanym terminalem na chorwackiej wyspie na Adriatyku.
Gazeta uważa, że po pierwszej dostawie LNG z USA do Polski rozwijanie takiego trzonu energetycznego może zwiększyć szanse USA na eksportowanie większej ilości gazu do Europy, co jest jednym z priorytetów Trumpa.
Jak dodaje "FT", może też to stanowić alternatywę dla planowanego przez Rosję gazociągu Nord Stream 2, który ma dostarczać błękitne paliwo do Niemiec pod Bałtykiem, z pominięciem Polski i Ukrainy. Dziennik przypomina, że Senat USA w ub. miesiącu przyjął nowe sankcje wycelowane w Nord Stream, co spotkało się z poparciem krajów Europy Środkowej i ostrą krytyką Berlina."I tutaj leży potencjalnie głębsze znaczenie inicjatywy Trójmorza. Warszawa i niektóre inne stolice postrzegają ją jako przeciwwagę do francusko-niemieckiej dominacji w UE. Kraje Europy Środkowej obawiają się, że wybór Emmanuela Macrona na nowego prezydenta Francji może doprowadzić do wspólnych nacisków Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w kierunku głębszej integracji politycznej i fiskalnej, wobec czego niektóre części Nowej Europy czują się nieswojo" - czytamy.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Tysiące krów zmarło w Kansas z powodu upałów
-
W Stanach Zjednoczonych inflacja najwyższa od ponad 40 lat
-
Amerykanie sprowadzają brytyjskie mleko w proszku dla dzieci
-
Manufaktura Piwa Wina i Wódki inwestuje w USA. Czy wódka Palikota oczaruje Amerykę?
-
W USA brakuje mleka dla niemowląt. To skutek kłopotów dużego producenta
-
Rosja nie będzie mogła kupować nawozów z USA. To efekt nowych sankcji
-
Naukowcy z USA pracują nad stworzeniem superwydajnego procesora na bazie miodu
-
Polski producent napojów w arbitrażu w USA? "Spór może potrwać kilka lat"
-
Amerykanie wkraczają na rynek ropy. Uwolnią milion baryłek dziennie z rezerw
-
USA zajmą miejsce Ukrainy na rynku drobiu? "Nowe szanse biznesowe"
komentarze (0)