Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Financial Times: Polska liczy, że wizyta Donalda Trumpa pomoże jej rozwijać regionalne ambicje

  • Autor: PAP
  • Data: 05-07-2017, 12:04
Jak podaje "Financial Times", Polska ma nadzieję, że wizyta Donalda Trumpa pomoże krajowi rozwijać jego regionalne ambicje. Warszawa chce się przedstawiać jako liderka sojuszu państw Europy Środkowej i Wschodniej, który ma być przeciwwagą dla "starej Europy".
Financial Times: Polska liczy, że wizyta Donalda Trumpa pomoże jej rozwijać regionalne ambicje
fot. pixabay.com

Jak ocenia w środę dziennikarz "FT" Neil Buckley, Prawo i Sprawiedliwość postrzega wizytę prezydenta USA w Polsce jako możliwość zwiększenia wiarygodności inicjatywy Trójmorza, która w dużym stopniu była inspirowana przez Polskę. Chodzi też o zwiększenie wiarygodności wysiłków Warszawy, by "przedstawić swój kraj jako domniemanego lidera sojuszu Europy Środkowej i Wschodniej, który nie jest gotów pozwolić Europie Zachodniej, by zawsze stawiała na swoim" - dodaje "FT". Według dziennika Warszawa i niektóre inne stolice postrzegają inicjatywę jako przeciwwagę do francusko-niemieckiej dominacji w UE.

Wizyta Trumpa w Polsce ma znaczenie nie tylko ze względu na to, czego dowodzi na temat amerykańskiej polityki wobec Europy, ale także z powodu tego, co mówi na temat stosunków między krajami wschodu i zachodu kontynentu - podkreśla Buckley.

Dziennik wyjaśnia, że inicjatywa Trójmorza - w której uczestniczy "11 byłych państw komunistycznych, teraz należących do UE i za czasów George'a W. Busha nazywanych +nową+ Europą, plus Austria" - jest pomyślana jako niezwykle potrzebna próba wzmocnienia zacofanych powiązań energetycznych i transportowych na linii północ-południe w Europie Środkowej, a nie tylko projektów wschód-zachód, które dominują od lat 90.

Jeden z projektów dotyczy korytarza gazowego łączącego terminal LNG na wybrzeżu bałtyckim w Polsce z planowanym terminalem na chorwackiej wyspie na Adriatyku.

Gazeta uważa, że po pierwszej dostawie LNG z USA do Polski rozwijanie takiego trzonu energetycznego może zwiększyć szanse USA na eksportowanie większej ilości gazu do Europy, co jest jednym z priorytetów Trumpa.

Jak dodaje "FT", może też to stanowić alternatywę dla planowanego przez Rosję gazociągu Nord Stream 2, który ma dostarczać błękitne paliwo do Niemiec pod Bałtykiem, z pominięciem Polski i Ukrainy. Dziennik przypomina, że Senat USA w ub. miesiącu przyjął nowe sankcje wycelowane w Nord Stream, co spotkało się z poparciem krajów Europy Środkowej i ostrą krytyką Berlina."I tutaj leży potencjalnie głębsze znaczenie inicjatywy Trójmorza. Warszawa i niektóre inne stolice postrzegają ją jako przeciwwagę do francusko-niemieckiej dominacji w UE. Kraje Europy Środkowej obawiają się, że wybór Emmanuela Macrona na nowego prezydenta Francji może doprowadzić do wspólnych nacisków Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w kierunku głębszej integracji politycznej i fiskalnej, wobec czego niektóre części Nowej Europy czują się nieswojo" - czytamy.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!