Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Firma naciągnęła producentów żywności na 80 mln zł. Prokuratura umorzyła niektóre wątki dochodzenia

 • Autor: PAP
 • Data: 21-12-2012, 20:54
Prokuratura w Bydgoszczy umorzyła wątki dochodzenia dotyczące rady nadzorczej spółki Jantur z Nieszawy (woj. kujawsko-pomorskie). Firma, zajmująca się m.in. skupem płodów rolnych, upadła pozostawiając około 80 mln długów, głównie wobec rolników-dostawców.

Jak poinformowano w Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy, decyzja o umorzeniu postępowania dotyczy odpowiedzialności czworga członków rady nadzorczej spółki Jantur: jej przewodniczącego Janusza Ch. oraz Marzeny L., Beaty Ś. i Kamila Ch. Wszystkim w grudniu 2010 roku zarzucono nienależyty nadzór nad finansami spółki i wyznaczono poręczenia majątkowe.

Umorzenie postępowania prokuratura uzasadniła tym, że od tego czasu zmieniły się przepisy i jeden z zarzutów stracił podstawę prawną. Uznano również, że rada nadzorcza formalnie przestała istnieć wcześniej niż spółka zbankrutowała, więc jej członkowie nie mogą odpowiadać za stwierdzone w tym okresie nieprawidłowości.
Firma Jantur, mająca główną siedzibę w Nieszawie koło Włocławka, zajmowała się m.in. skupem zboża i płodów rolnych oraz produkcją mąki i spirytusu. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że do końca roku 2006 współpraca rolników ze skupującą zboże firmą układała się dobrze.

Dopiero w 2007 roku Jantur zaczął podczas skupu narzucać dostawcom niezwykle długie terminy płatności, wynoszące nawet 120 dni. Rolnicy jednak nadal dostarczali produkty, gdyż oferowano im wysokie ceny skupu. W tym czasie spółka unikała także wystawiania faktur VAT i robiła to dopiero na wyraźne żądania rolników.

Podczas śledztwa wyszedł także na jaw nierzetelny system księgowania obrotów firmy w tym okresie. Na papierze firma miała magazyny pełne zboża, choć w rzeczywistości towaru było bardzo mało.

Spółka Jantur zbankrutowała trzy lata temu. Pozostawiła około 80 mln zł długów, przede wszystkim z tytułu niepłacenia za towar dostarczony przez rolników.
Prokuratura nadal prowadzi postępowanie przeciwko prezesowi i wiceprezesowi zarządu - braciom Romanowi i Krzysztofowi Ch. oraz głównej księgowej spółki - Jolancie O. - Aktu oskarżenia w wątkach, które nie zostały umorzone, można się spodziewać w ciągu najbliższych dni - zapowiedział w piątek Jan Bednarek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jan 2012-12-22 11:11:02

  Kupili pełno ziemi dookola Nieszawy i w miejscach gdzie ma powstać zapora wodna. A że są mocno umocowani politycznie, zaraz umorzą resztę \"wątków\"!

  Odpowiedz
 • maj 2012-12-22 19:02:30

  kiedyś to była prokuratura, a teraz to ciepłe kluseczki ...

  Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!