Firmy spożywcze zainteresowane inwestycjami w magazyny
Deweloperzy magazynów oczekują niewielkiej poprawy koniunktury dopiero w połowie przyszłego roku - informuje Puls Biznesu. - Koniec 2009 r. pokazuje, że firmy stopniowo wracają do rozmów o nowych inwestycjach. Szczególnie aktywna jest branża farmaceutyczna i spożywcza - mówi dziennikowi Robert Dobrzycki, partner zarządzający w Panattoni Europe.

Magazyny oddane do użytku w 2009 r. to głównie inwestycje rozpoczęte w ubiegłych latach. Według raportu firmy King Sturge już w pierwszej połowie roku na rynek trafiło prawie 844 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej (podczas gdy w 2008 r. łącznie było to ponad 1,3 mln mkw.). Zarówno to, jak i szybko rosnąca podaż i malejący popyt, spowodowały przyrost pustostanów - czytamy w Pulsie Biznesu. W związku ze spadkiem popytu na powierzchnie magazynowe, obniżeniu uległy stawki czynszu.
W trakcie budowy znajduje się około 160 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co stanowi 3 proc. całkowitych zasobów. Według szacunków firmy Cushman Wakefield z powierzchni będącej w budowie pod koniec września 2009 r. ukończonych zostanie około 20 proc. W rezultacie na rynek wejdzie jedynie około 30 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Wioleta Wojtczak z działu badań i doradztwa King Sturge wskazuje na plus tej sytuacji - mała ilość powierzchni magazynowej oddawanej do użytku przełoży się na spadek liczby pustostanów.
Maciej Chmielewski, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Colliers International, przewiduje, że w 2010 r. większość deweloperów ostrożnie i z dystansem będzie rozważać nowe inwestycje - czytamy w Pulsie Biznesu. Obecnie finansowane są głównie projekty typu BTS. Ta tendencja utrzyma się w nadchodzącym roku. Nowymi przedsięwzięciami będą budynki na indywidualne zamówienie najemców. Utrzyma się także ograniczenie ilości powierzchni spekulacyjnych.
