Fundacja ProKarton: rośnie liczba osób, które znają zasady segregacji odpadów i wprowadzają je w życie
-To, co w kwestii segregowania odpadów i konieczności ich recyklingu jest naturalne dla statystycznego mieszkańca Skandynawii czy Beneluksu, dla przeciętnego Kowalskiego już tak naturalne nie jest - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

Ps.pl: Na jakim poziomie jest świadomość Polaków w kwestii segregowania odpadów?
Jan Jasiński, Fundacja Prokarton: Musimy wytworzyć pewne „automatyczne nawyki” tak, aby Polak nie zastanawiał się co np. zrobić ze zużytym opakowaniem, tylko działał. „Nie wyrzucam odpadów opakowaniowych będąc na wycieczce w górach czy w lesie”, „Starannie segreguję odpady w moim gospodarstwie domowym”, „Swoje dzieci zapoznaję z problematyką ekologiczną już od najmłodszych lat”, „Unikam kupowania nadmiernie opakowanych produktów”. To są przykłady komunikatów, które powinny działać nieomal na poziomie podświadomości!
Oczywiście trzeba jednak przyznać, że w Polsce rośnie liczba osób, które znają zasady segregacji odpadów i faktycznie wprowadzają je w życie. W najnowszym badaniu Kantar TNS przeprowadzonym na zlecenie Fundacji ProKarton, 65 proc. badanych zadeklarowało, że wie jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe, podczas gdy w badaniu z kwietnia 2016 r. było to 60 proc. ankietowanych. Naszym zdaniem jest to efekt różnorodnych działań informacyjnych i edukacyjnych, które przekładają się na ugruntowanie codziennych nawyków Polaków w zakresie selektywnej zbiórki. Wprowadzenie jednolitego systemu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów – Rozporządzenie Ministra Środowiska w tej sprawie które weszło w życie 1 lipca 2017 r. – reguluje zasady selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju. Odkąd w Polsce funkcjonuje jednolite prawo dotyczące selektywnej zbiórki skuteczna edukacja jest łatwiejsza niż wcześniej, ze względu na to, że obecnie możemy kierować nasz przekaz do wszystkich polskich konsumentów niezależnie od miejsca ich zamieszkania. W przeszłości było to trudne do zrealizowania, ponieważ nieomal każda gmina prowadziła swój własny odrębny system zbierania odpadów, brak było ujednoliconych zasad.
Zgodnie z Rozporządzeniem dostępne będą cztery pojemniki na odpady: niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na plastik, metal i odpady wielomateriałowe oraz brązowy na odpady ulegające biodegradacji. Naszym zdaniem obwiązek prowadzenia jednolitego systemu zbiórki w całej Polsce ułatwi edukację i informowanie na temat zasad segregacji odpadów, co może przyczynić się do lepszych wyników w zakresie świadomego i prawidłowego korzystania z pojemników na odpady, a co za tym idzie znacząco wpłynąć na jakość zbieranych odpadów opakowaniowych oraz na poziom ich recyklingu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.