GIS o zatruciach salmonellą: To błędy człowieka najczęściej prowadzą do skażeń (wywiad)
- Autor: Anna Wrona/portalspozywczy.pl
- Data: 21-06-2018, 12:45

Portalspozywczy: Co jakiś czas dochodzi do zbiorowych zatruć związanych z salmonellą. Jak branża spożywcza powinna ograniczać ryzyko?
Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego: Salmonelloza nazywana jest chorobą odzwierzęcą. Musimy pamiętać, że bardzo lubi mięso, jaja i ryby, zwłaszcza te, które uległy rozmrożeniu i zostały powtórnie zamrożone. W tych grupach środków spożywczych może dochodzić do zatrucia, jeżeli nie zostały one poddane obróbce termicznej (np. smażeniu, gotowaniu).
komentarze (2)
Do celnych uwag umieszczonych w wywiadzie należało by jeszcze dodać, że ma być zachowany łańcuch chłodniczy przy dystrybucji żywności. Zgodnie z wymaganiami HACCP temperatury przechowywania żywności powinny być rejestrowane również w restauracjach i kawiarniach, nie mówiąc już o hipermarketach. A wszystkie rejestratory muszą być wzorcowane w laboratorium akredytowanym, aby nie mierzyły "numeru butów". I proszę nie mówić, że restauratora nie stać na wydatek kilkuset złotych na profesjonalny monitoring, bo chodzi o BEZPIECZEŃSTWO LUDZI.
OdpowiedzNa rynku jest kilka rozwiązań, które wspierają systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności. Dla typowej restauracji to koszt ok. 200-400 złotych miesięcznie. Tak więc nie są to jakieś przerażające wydatki, a informacją o warunkach przechowywania jest bezcenna. Więcej na ten temat znajdziesz na #cyfryzacjahaccp
Odpowiedz