Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Główny ekonomista PRB: Gdyby nie pakiet, bezrobocie w Polsce mogłoby wynieść 14 proc.

  • Autor: PAP
  • Data: 02-06-2009, 17:32
Gdyby rząd nie przyjął pakietu antykryzysowego, bezrobocie w Polsce mogłoby sięgnąć nawet 14 procent - uważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, Janusz Jankowiak.

Zdaniem eksperta, przyjęcie projektu ustawy to działanie antykryzysowe, "łagodzące napięcie na rynku pracy". - Dobrze oceniam ten pakiet. Będzie działał korzystnie na gospodarkę. Jest dobry dla konkurencyjności polskich gospodarstw i dobry dla pracowników - powiedział Jankowiak we wtorek.

Dodał, że gdyby tych rozwiązań nie było, bezrobocie na koniec tego roku mogłoby sięgnąć 14 proc. - Jeżeli te rozwiązania zaczną funkcjonować w drugiej połowie roku, to - mam nadzieję - bezrobocie uda się ograniczać. O ile? Nie potrafię powiedzieć - powiedział.

Wyjaśnił, że to zależy od tego, czy zakłady, które będą chciały skorzystać z pomocy, będą mogły to zrobić. - Dlatego jestem w stanie oszacować stopę bezrobocia bez działań zapobiegawczych, natomiast nie potrafię powiedzieć, o ile ona będzie niższa na skutek prowadzenia tych działań - powiedział.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu finansowego dla pracowników i pracodawców, będący elementem tzw. pakietu antykryzysowego. Będzie obowiązywał przez dwa lata, ale jeżeli przewidziane w nim rozwiązania dotyczące prawa pracy się sprawdzą, będą mogły zostać przedłużone - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak.

Pracownicy otrzymają przepisy umożliwiające im korzystanie z elastycznego czasu pracy, rozliczania go w ciągu 12 miesięcy, ograniczania terminu zawierania umów na czas określony do dwóch lat. Pracodawcy dostaną natomiast dopłaty do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz z Funduszu Pracy - mówiła Fedak.

Zgodnie z pakietem, "pomoc państwa będzie przysługiwać przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30 proc. w czasie ostatnich czterech kwartałów (przed złożeniem wniosku o pomoc), w porównaniu z obrotami osiąganymi w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Przedsiębiorca nie może jednak zalegać z płatnościami publicznoprawnymi i składkami na Fundusz Pracy" - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!