W 2009 r. GIJHARS opublikował 87 decyzji o stwierdzeniu zafałszowania. - Dotyczyły one 47 firm. Najwięcej z nich, bo aż 15 z nich reprezentowało piekarnie i cukiernie. Opublikowaliśmy także dane 7 zakładów mięsnych, 4 mleczarni i 6 producentów ryb, oraz przetworów rybnych. Jak widać, większość z ukaranych tym sposobem przedsiębiorstw zajmowało się produkcją artykułów z głównych kategorii asortymentowych - zwraca uwagę Stanisław Kowalczyk. - Obserwujemy, że naszymi publikacjami najbardziej interesuje się prasa lokalna. Redakcje mediów lokalnych uważnie wychwytują informacje dotyczące firm działających na ich regionach - dodaje.

Podawanie do publicznej wiadomości pierwszej decyzji o zafałszowaniu przez GIJHARS spotkało się z zainteresowaniem gazet ogólnopolskich. - Potem wśród mediów głównego nurtu zainteresowanie osłabło. Może czekają na kolejne decyzje - tłumaczy Kowalczyk. - Narzędzie, którym obecnie dysponujemy powinno być dla firm z sektora spożywczego swoistym memento - podkreśla.

Na razie, wśród ujawnionych przez Inspekcję przedsiębiorstw nie ma czołowych firm z poszczególnych gałęzi przemysłu spożywczego.