Azoty znowu produkują nawozy

Jak poinformowała Grupa Azoty, w związku ze zmianą warunków rynkowych, zarząd spółki podjął decyzję o uruchomieniu produkcji na zatrzymanych w zakładach w Tarnowie instalacjach do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 z dniem 12 października 2022 r.

Azoty wznawiają produkcję z powodu "zmiany warunków rynkowych"

Spółka Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" również poinformowała, że w związku ze zmianą warunków rynkowych, 12 października 2022 r. zarząd podjął decyzję o dociążeniu i uruchomieniu instalacji produkcji nawozów azotowych w Segmencie Agro. ZA "Puławy" sprecyzowały, że po uruchomieniu instalacji nawozowych, w postoju nadal pozostanie instalacja kaprolaktamu w Segmencie Tworzywa oraz instalacja melaminy w Segmencie Agro.

W momencie wstrzymywania produkcji nawozów w Azotach ceny gazu w holenderskim hubie TTF sięgały 280 euro za MWh. W środę ceny na TTF są na poziomie 160-176 euro za MWh w zależności od miesiąca dostawy.

Kiedy Grupa Azoty wstrzymała produkcję

Wcześniej Grupa Azoty wstrzymała produkcję nawozów a w tym m.in. CO2 i suchego lodu. Takie zmiany zagroziłyby działalności producentów żywności oraz sklepom. I wielu innym dziedzinom gospodarki i życia.

Jednocześnie Grupa Azoty opublikowała na początku października wyniki finansowe za drugi kwartał 2022 roku. W II kwartale 2022 roku Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 6,4 mld zł.