Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Grupa Orlen chwali się wynikami. Zysk o 1,4 mld zł wyższy niż rok wcześniej

  • Autor: PAP, AK
  • Data: 05-08-2022, 09:09
Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego, kiedy to osiągnął poziom ponad 2,2 mld zł - podał koncern w opublikowanym w piątek skonsolidowanym raporcie.
Grupa Orlen chwali się wynikami. Zysk o 1,4 mld zł wyższy niż rok wcześniej
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek/ fot. PAP

"Nasze wyniki jasno pokazują, że dywersyfikacja działalności Grupy Orlen pozwala nam generować coraz większe zyski poza produkcją i sprzedażą paliw" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie prasowym.

W porównaniu z ubiegłym rokiem przybyło 69 punktów sprzedaży pozapaliwowej - Stop Cafe, Star Connect i Orlen w Ruchu.

Produkcja i wydobycie Orlenu

Jak podkreślił, bardzo dobre wyniki przyniósł segment petrochemiczny Grupy Orlen, produkujący m.in. materiały dla nowoczesnych tworzyw sztucznych i zarazem dobre rezultaty wypracował również segment energetyczny, który już w 60 proc. produkuje energię z nisko i zeroemisyjnych źródeł.

"W drugim kwartale aż 5-krotny wzrost wyniku odnotował segment wydobycia ropy i gazu, którego zysk operacyjny stanowi równowartość niemal połowy zysku segmentu detalicznego obciążonego niższymi marżami paliwowymi" - dodał prezes PKN Orlen.

Coraz większe nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen

Obajtek zwrócił jednocześnie uwagę, że w pierwszym półroczu na nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen przeznaczono 6,3 mld zł i jest to niemal tyle, ile zainwestowano tam łącznie w latach 2014-2015.

"Kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski jest też efektywna integracja z Grupą Lotos. Nasze kolejne wyniki uwzględnią już efekty budowy silnego koncernu multienergetycznego" - zaznaczył prezes PKN Orlen.

Szczegółowe wyniki Grupy Orlen za H1 2022

Jak podano w komunikacie koncernu, w ciągu sześciu miesięcy tego roku Grupa Orlen wypracowała wynik netto w wysokości ponad 6,5 mld zł, czyli o 2,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, gdy wynik ten wyniósł tam ponad 4,1 mld zł.

W drugim kwartale tego roku przychody Grupy Orlen w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku wzrosły o 96 proc. z 29,4 mld zł do 57,8 mld zł. Odnotowano też wzrost poziomu EBITDA LIFO o 2,3 mld zł, z ponad 3 mld zł do ponad 5,3 mld zł - wynika z danych opublikowanych przez PKN Orlen.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!