Regensburg (dawniej Ratyzbona) to miasto nie tylko słynące z najstarszej, działającej do dzisiaj restauracji w Niemczech, ale także miejsce wspaniałych zabytków oraz historycznych skarbów. Wśród nich niepowtarzalny brylant - oryginalna drukarnia z początku XX wieku, sygnowana nazwiskiem firmy Jana Gutenberga. Kompletna linia drukarska zachowała się w prywatnych zabudowaniach bawarskiej miejscowości Maxhütte-Haidhof, tuż na obrzeżach  Regensburga. Zbiegiem okoliczności, na jej ślad trafił puszczykowski przedsiębiorca a zarazem pasjonat tematyki druku, Mikołaj Rybczyński.

- To była historia jak z filmu „Powrót do przyszłości”. Okazało się, że możemy ocalić od zapomnienia tradycyjną formę druku oraz propagować wynalazek Jana Gutenberga, który tak bardzo zmienił świat. Wyposażenie drukarni będzie wykorzystane podczas warsztatów w mojej galerii fotografii – drukarni,  a wiec będzie pełnić funkcję edukacyjną. Projekt uzyskał patronat Muzeum Warszawy oddział Muzeum Drukarstwa. Powstanie niezwykłe miejsce, które ożywimy historią starego druku. Dokonując zakupu, zwróciłem się z prośbą do Grupy Raben o pomoc w zakresie organizacji  transportu międzynarodowego z Niemiec do Puszczykowa – opowiada Mikołaj Rybczyński, Copia Studio Poland.

Drukarnia jako całość kolekcji pochodzi z lat 1897- 1971. Pochodzi z północy Niemiec z okolic Hamburga, a ok. 20 lat temu była przeniesiona do Maxhuette – Haidhof i stopniowo uzupełniana o kolejne eksponaty. Główne wyposażenie to dwie maszyny drukarskie Typograficzna Diamant z 1897 r., kilkanaście starych szaf zecerskich dębowych i bukowych z czcionkami z drewna oraz stopu zecerskiego, oryginalne matryce do druku z lat 1900-1970 r. z różnymi motywami (architektura, motoryzacja, moda, przyroda, design, codzienne życie). Zabytkowa drukarnia była czynna aż do roku ok 1985.

Pragnąc uratować tą niezwykła kolekcję, pasjonat drukarstwa zwrócił się do firmy Raben i nie mógł trafić lepiej. To był przysłowiowy strzał w dziesiątkę!

Grupa Raben, realizując obecną strategię rozwoju bezpośrednich, codziennych połączeń drobnicowych pomiędzy Polską i Niemcami, stała się naturalnym partnerem tego wydarzenia. Tym bardziej, iż z początkiem listopada, firma uruchomiła aż 4 nowe i bezpośrednie połączenia drobnicowe z rejonu południowych Niemiec do głównego HUBu w Legnicy.  

- Listopadowe nowości uczciliśmy realizując zaszczytny odbiór zabytkowej drukarni z miejscowości Maxhutte – Heidhof. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki doskonałej współpracy oddziałów Raben Wrocław, Legnica, Gądki oraz Raben Regensburg. Szczególnie chciałbym podkreślić rolę przewoźnika Pana Macieja Kosowskiego, osoby bezpośrednio zaangażowanej i realizującej transport wspomnianej drukarni. Tak rzadko mówimy o ludziach, którzy są naszą wizytówką i bezpośrednio mają styczność z klientami. Bez osobistej pomocy Pana Macieja  nie udałoby się przeprowadzić całego transportu w bezpieczny i terminowy sposób – opowiada Andrzej Bielecki, Dyrektor Dystrybucji Międzynarodowej Regionu, Raben Logistics Polska

W tym miejscu warto podkreślić rolę oddziału Raben Legnica, który w ramach siatki połączeń międzynarodowych Raben Logistics Polska, jako największy HUB, z powodzeniem rozwija niemieckie połączenia. Doświadczenie oraz możliwości techniczne (do przewozu drukarni wykorzystano specjalistyczną naczepę typu City Liner) pozwoliły na sprawny i bezpieczny transport zabytku Gutenberga do miejsca docelowego.

- Konsekwentnie budujemy silną sieć połączeń wahadłowych Grupy Raben łączących Polskę i Niemcy. Obecnie to aż 35 codziennych bezpośrednich wjazdów z Gateway Legnica do oddziałów Raben Niemcy i 31 codziennych połączeń importowych. Początek Listopada to poszerzenie oferty o połączenia importowe z Regensburg, Garching, Hof i Reichenberg – wyjaśnia Andrzej Bielecki.

Grupa Raben po uruchomieniu kolejnych połączeń z/do Regensburg, Garching (Monachium), Reichenberg, Hof dysponuje obecnie  44 codziennymi połączeniami exportowymi z Polski do Niemiec i 43 połączeniami importowymi do Polski z Niemiec, w oparciu o dwa centra przeładunkowe w Polsce – Legnica oraz Gądki k. Poznania.