Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

GUS: Oceny koniunktury bieżącej i przyszłej niższe niż miesiąc wcześniej

  • Autor: PAP
  • Data: 19-07-2017, 14:52
Oceny bieżącej oraz przyszłej koniunktury wśród konsumentów pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał w środę GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 0,8 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 4,0.

"Spadek wartości wskaźnika był wynikiem gorszych niż przed miesiącem ocen obecnej możliwości dokonywana ważnych zakupów i obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 2,9 i 2,6 pkt. proc.). Natomiast dla pozostałych składowych wskaźnika odnotowano wartości nieco wyższe (wzrost w zakresie od 0,1 do 0,8 pkt. proc.)" - napisano w komentarzu.

W porównaniu do lipca 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 9,6 pkt. proc.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 0,5 pkt. proc. w stosunku do czerwca i ukształtował się na poziomie 1,3.

"Wartości niższe niż przed miesiącem wystąpiły dla składowych dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia i możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek odpowiednio o 1,6 i 1,1 pkt. proc.). Wartości pozostałych składowych wskaźnika były nieco wyższe niż przed miesiącem (w zakresie do 0,7 pkt. proc.)" - napisano.

W lipcu WWUK osiągnął wartość o 11,9 pkt. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 roku. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!