Kim jest Henryk Kowalczyk?

Henryk Kowalczyk uważany jest w Prawie i Sprawiedliwości za jednego z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Od 2005 r. jest posłem na Sejm z ramienia PiS kolejno V, VI, VII, VIII i IX kadencji.

W latach 2006–2007 Henryk Kowalczyk był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W latach 2015–2018 r. Kowalczyk był ministrem-członkiem Rady Ministrów i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, p.o. ministra skarbu państwa (2016), a w latach 2018–2019 ministrem środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od 2019 r. jest przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w Sejmie IX kadencji.

 

Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa?

Były minister środowiska Henryk Kowalczyk ma zastąpić Grzegorza Pudę na stanowisku ministra rolnictwa - czytamy na interia.pl

Komentatorzy podkreślają, że Kowalczyk w 2020 r. sprzeciwiał się "Piątce dla zwierząt", w przeciwieństwie do...Grzegorza Pudy, który był sejmowym sprawozdawcą tego projektu.

Póki co, zarówno sam Henryk Kowalczyk, jak i Prawo i Sprawiedliwość nie komentują i nie potwierdzają informacji na temat objęcia przez polityka teki ministra rolnictwa.

 - Na tym etapie niczego nie będę komentował. To nie jest odpowiedni moment - mówi sam Henryk Kowalczyk. - PiS bardzo troszczy się o rolnictwo - dodał.

Co dalej z Grzegorzem Pudą?

Po planowanej dymisji Grzegorz Puda ma objąć obowiązki w innym resorcie. Konkretne decyzje, mają być oficjalnie podane w przyszłym tygodniu.

Jak informuje wprost.pl - przesądzony ma być fakt, że na stanowisko nie wróci Krzysztof Ardanowski. Szans na zostanie ministrem ma też nie mieć Robert Telus. Wspomniany wcześniej Kowalczyk głosował przeciwko „piątce Kaczyńskiego”.