IERiGŻ: Ceny żywności w 2019 roku będą wyższe o 4-5 procent
- Autor: PAP
- Data: 12-12-2018, 18:48

"Biorąc pod uwagę przewidywane zmiany cen poszczególnych grup produktów spożywczych można szacować, że w czerwcu 2019 r. łączne ceny żywności i napojów bezalkoholowych będą o 3,0-3,5 proc. wyższe niż w grudniu 2018 r. oraz o 4,0-5,0 proc. wyższe niż w czerwcu 2018 r., a ich przeciętny poziom w okresie styczeń-czerwiec 2019 r. może być o 3,5-4,0 proc. wyższy od notowanego w analogicznym okresie przed rokiem" - napisano.
Analitycy IERiGŻ spodziewają się przyspieszenia dynamiki wzrostu cen żywności z uwagi na przewidywane niekorzystne uwarunkowania podażowe na części krajowych rynków rolno-spożywczych, znaczący wzrost pozasurowcowych kosztów przetwórstwa i obrotu związany głównie ze wzrostem cen energii, wzmożenie eksportu oraz wzrost cen surowców rolnych i żywnościowych na rynkach światowych.
"Czynnikiem hamującym tempo wzrostu cen żywności może być spowolnienie tempa wzrostu krajowego popytu na żywność" - napisano.
W Polsce w 2019 r. spodziewany jest wzrost produkcji i podaży mleka, owoców i przetworów owocowych (głównie w I półroczu ze zbiorów w 2018 r.) oraz warzyw, przy zbliżonej do ubiegłorocznej podaży tłuszczów roślinnych.
"Jednocześnie przewidywany jest spadek produkcji i podaży mięsa, w tym zwłaszcza wieprzowego, masła i pozostałych tłuszczów zwierzęcych (tj. smalcu, podgardla i słoniny), produktów zbożowych oraz cukru i ziemniaków" - napisano.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Sezon truskawkowy nie dał zarobić plantatorom
-
Ceny truskawek 2021 mogą nie być wyższe od ubiegłorocznych
-
Negatywne stanowisko rządu ws. projektu dot. ubezpieczeń rolnych
-
Przedwiosenne wzrosty cen na rynku warzyw
-
Słaba jakość wpłynęła na ceny i eksport mrożonych truskawek
-
Mrożone truskawki z Polski mają coraz więcej konkurentów
-
Kto konkuruje z Polską na rynku mrożonych malin?
-
IERIGŻ: Od dawna nie notowaliśmy tak wysokich cen mrożonych malin
-
IERiGŻ: Duże gospodarstwa bardziej przyjazne środowisku
-
Stagnacja na rynku jabłek. Co dalej z eksportem?
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (0)