Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

IERiGŻ: Ceny żywności w 2019 roku będą wyższe o 4-5 procent

  • Autor: PAP
  • Data: 12-12-2018, 18:48
Ceny żywności w czerwcu 2019 roku będą wyższe o 4-5 proc. w porównaniu do czerwca tego roku - prognozują analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
IERiGŻ: Ceny żywności w 2019 roku będą wyższe o 4-5 procent
fot. PTWP

"Biorąc pod uwagę przewidywane zmiany cen poszczególnych grup produktów spożywczych można szacować, że w czerwcu 2019 r. łączne ceny żywności i napojów bezalkoholowych będą o 3,0-3,5 proc. wyższe niż w grudniu 2018 r. oraz o 4,0-5,0 proc. wyższe niż w czerwcu 2018 r., a ich przeciętny poziom w okresie styczeń-czerwiec 2019 r. może być o 3,5-4,0 proc. wyższy od notowanego w analogicznym okresie przed rokiem" - napisano.
 
Analitycy IERiGŻ spodziewają się przyspieszenia dynamiki wzrostu cen żywności z uwagi na przewidywane niekorzystne uwarunkowania podażowe na części krajowych rynków rolno-spożywczych, znaczący wzrost pozasurowcowych kosztów przetwórstwa i obrotu związany głównie ze wzrostem cen energii, wzmożenie eksportu oraz wzrost cen surowców rolnych i żywnościowych na rynkach światowych.
 
"Czynnikiem hamującym tempo wzrostu cen żywności może być spowolnienie tempa wzrostu krajowego popytu na żywność" - napisano.
 
W Polsce w 2019 r. spodziewany jest wzrost produkcji i podaży mleka, owoców i przetworów owocowych (głównie w I półroczu ze zbiorów w 2018 r.) oraz warzyw, przy zbliżonej do ubiegłorocznej podaży tłuszczów roślinnych.
 
"Jednocześnie przewidywany jest spadek produkcji i podaży mięsa, w tym zwłaszcza wieprzowego, masła i pozostałych tłuszczów zwierzęcych (tj. smalcu, podgardla i słoniny), produktów zbożowych oraz cukru i ziemniaków" - napisano.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!