"Sytuacja z cenami żywności jest niejasna, ciężko jest o długoterminowe prognozy. Sytuacja na polskim rynku kształtowana będzie przez czynniki zewnętrzne, w zależności od sytuacji na rynkach światowych. Mówi się o tym, że na świecie nastąpi wyraźny wzrost cen zboża, gdyż gorsze są zbiory w USA. Z drugiej jednak strony nieco lepsza była produkcja zbóż w Rosji czy na Ukrainie, więc ja nie uważam, aby sytuacja była aż tak niepokojąca" - powiedziała w poniedziałek PAP Świetlik.

"Nasze krajowe zbiory też będą w tym roku niższe, ale należy pamiętać, że niższe będzie także zapotrzebowania na zboża, głównie ze względu na mniejsze pogłowie trzody chlewnej. Dlatego nie spodziewam się zdecydowanych wzrostów cen, sytuacja rozwija się zgodnie ze wcześniejszymi prognozami. Oceniam, że w grudniu 2012 r. ceny żywności będą wyższe od cen w grudniu 2011 r. o 4-5 proc." - dodała.

Jej zdaniem, w sierpniu podobnie jak w lipcu nastąpi spadek cen żywności w ujęciu miesięcznym.

"W lipcu ten spadek na pewno będzie wyraźniejszy, bo oddziaływać będzie wysoka baza z czerwca. Jednak także w sierpniu spadek cen może być kontynuowany, a będzie to zależne przede wszystkim od pogody. Na razie warunki nie są niesprzyjające, produkty sezonowe tanieją, więc wszystko wskazuje na to, że w sierpniu ceny ponownie lekko spadną" - powiedziała Świetlik.