Inżynieria klimatyczna nie powstrzyma globalnego ocieplenia
- Autor: PAP
- Data: 02-12-2018, 11:02

Udostępniamy nagranie wideo:
"Nie mamy żadnej sprawdzonej metody inżynierii klimatycznej, która powstrzymałaby globalne ocieplenie" - powiedział prof. Malinowski, oceniając współczesne metody sztucznego sterowania klimatem.
Jednym z pomysłów - jak wymienił - jest odcięcie części dopływu energii słonecznej do Ziemi. Miałoby to skutkować zmianą bilansu energetycznego naszej planety. Globalne ocieplenie spowodowane jest tym, że przy niemal niezmiennym dopływie energii promieniowania słonecznego, rosnąca w atmosferze zawartość gazów cieplarnianych utrudnia wypromieniowanie tej energii w kosmos. Profesor Malinowski zwraca jednak uwagę, że takie podejście nie ograniczy ilości dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze.
"To nie jest dobre rozwiązanie z tego powodu, że dwutlenek węgla - oprócz tego, że jest gazem cieplarnianym - ma pewne inne cechy - jest bezwodnikiem kwasu węglowego" - zaznaczył fizyk.
W przypadku pochłaniania zwiększonych ilości CO2 przez oceany dochodzi do zmiany odczynu wody - jak tłumaczył - która staje się mniej zasadowa, a bardziej kwaśna. Zaniechanie redukcji dwutlenku węgla już burzy równowagę ekosystemu morskiego, bo duża część zwierząt nie przystosuje się do nowych warunków.
"W związku z tym nawet, jeżeli zastosujemy inżynierię klimatyczną polegającą na zasłonięciu Słońca, czy to przez rozpylenie aerozoli, o czym się teraz zaczyna mówić, czy przez pewne zmiany własności chmur, czy przez rozmieszczenie na orbicie luster, które będą odbijały promieniowanie słoneczne, nie dotkniemy w ogóle tego drugiego problemu, który jest równie poważny" - zaznaczył Malinowski.
Innym sposobem na walkę z ociepleniem miałoby być usunięcie CO2 z atmosfery i magazynowanie go pod ziemią. "To pomysł typu science fiction" - ocenił Malinowski i dodał: "po co dwutlenek węgla usuwać, skoro to bardzo trudny proces? Lepiej przestać go emitować".
Zdaniem eksperta od zaprzestania emisji CO2 do atmosfery nie ma odwrotu, jeżeli... chcemy zapobiec wyginięciu ludzkości. "To jest ostatni dzwonek na podjęcie działań na wielką skalę - a nie czas na zastanawiania się, czy może lepiej byłoby, zamiast kupić wielkiego SUV-a, wybrać małą hybrydę, albo odmówić torebki foliowej w sklepie, w którą nam pakują żywność. W tej chwili potrzebne są na wielką skalę, skoordynowane na całym świecie zmiany systemowe, które spowodują gwałtowną redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery w skali globu" - podkreślił.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Zmiany klimatu dają popalić rolnikom. Warunki agrometeorologiczne w kwietniu były niekorzystne
-
Po ciepłych dniach nadchodzą przymrozki. Uwaga na uprawy w kujawsko-pomorskim
-
Polityka samowystarczalności żywieniowej fatalna dla planety? "To będzie szok"
-
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
Rusza kampania edukacyjna "Nasz Klimat"
-
Nowa WPR nastawiona na ochronę klimatu
-
Za 3 lata Kaufland i Grupa Schwarz będą neutralne klimatycznie
-
Kawa może smakować gorzej. Wszystko przez globalne ocieplenie
-
COP26: milardy dolarów na pomoc dla rolnictwa w krajach rozwijających się
-
COP26: czy na konferencji klimatycznej powinno się serwować mięso?
-
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
Szczyt G20: zawarto porozumienie w sprawie klimatu
komentarze (0)