Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

IUNG: Pogłębiła się susza w zachodniej Polsce

  • Autor: PAP
  • Data: 26-09-2018, 12:34
Pogłębia się susza w zachodniej części kraju, a największy deficyt wody występuje w okolicach Poznania - poinformował Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Susza dotyka upraw buraków, ziemniaków oraz zasiewów rzepaku i rzepiku.
IUNG: Pogłębiła się susza w zachodniej Polsce
fot. farmer.pl

Z ostatniego raportu Instytutu wynika, warunki pogodowe w ostatnich tygodniach spowodowały dalsze zwiększenie deficytu wody dla roślin, szczególnie w zachodniej Polsce. W okresie od 21 lipca do 20 września 2018 br. liczba gmin dotkniętych przez suszę wzrosła z 566 do 1700, a powierzchnia terenów zwiększyła się o 36 pkt. proc.

Największa susza występowała w Poznaniu i na terenach przyległych do miasta, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Znaczny deficyt wody był odczuwalny na Nizinie Szczecińskiej, w Wielkopolskiej oraz w okolicy Trzebnicy.

Szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe nastąpiły w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, łódzkim oraz pomorskim.

Susza rolnicza w Polsce występuje obecnie wśród upraw: ziemniaka i buraka cukrowego oraz w zasiewach rzepaku i rzepiku.

Suszę w uprawach ziemniaków odnotowano w 14 województwach, w 1700 gminach, tj. w ok. 68 proc. gmin Polski, na powierzchni 49 proc. gruntów ornych. W uprawach buraków suszę stwierdzono w 12 województwach, w 42 proc. gmin kraju. W tym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpił wzrost liczby gmin z suszą oraz powierzchni gruntów ornych.

Zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw rzepaku i rzepiku w 14 województwach - w ok. 57 proc. gmin kraju, obejmujących 27 proc. gruntów ornych.

IUNG prowadzi monitoring suszy tylko do końca września.

Według ostatnich danych resortu rolnictwa, komisje szacujące straty pracowały w 2108 gminach. Prace zakończyły już komisje w 1291 gminach, a 840 komisji jeszcze pracuje. Szacunki strat były dokonane w ponad 239 tys. gospodarstw rolnych, łącznie na powierzchni ponad 4,5 mln ha; z tego ponad 570 tys. ha to uprawy, gdzie straty przekroczyły 70 proc. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!