Izba Wydawców Prasy przeciwko podatkowi od reklam
Projekt ustawy o opłatach od reklam nie powinien być uchwalony, należy zaś dążyć do wyrównania obciążeń podatkowych podmiotów działających na polskim rynku mediów - głosi komunikat Izby Wydawców Prasy po spotkaniu jej zarządu z wicepremierem, ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem.
Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją ma być wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo utworzony Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.
W środę odbyło się spotkanie wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z zarządem Izby Wydawców Prasy. Jak podał PAP prezes Izby Wydawców Prasy Bogusław Chrabota w oświadczeniu przesłanym PAP, "konsultacje IWP z premierem Gowinem odbyły się z jego inicjatywy i dotyczyły wypracowania stanowiska kierowanego przez niego resortu w kwestii rządowej propozycji podatku od reklamy, czyli projektu ustawy +o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów+".
"Podczas spotkania premier przypomniał o stanowisku wydanym przez zarząd partii Porozumienie, w którym stwierdzono, iż partia nie poprze wspomnianego projektu" - dodano w komunikacie.
Podkreślono, że "członkowie Zarządu IWP przedstawili główne argumenty wyrażone w stanowisku Izby do przedstawionego projektu i opowiedzieli się za wycofaniem projektu regulacji. Stanowisko Izby, które zostało złożone w ramach ogłoszonych przez rząd prekonsultacji, zostało także przesłane do premiera Gowina".
"Podsumowując spotkanie zgodzono się w trybie roboczym, że projekt ustawy o opłatach od reklam nie powinien być uchwalony, należy zaś dążyć do wyrównania obciążeń podatkowych podmiotów działających na polskim rynku mediów. Dla realizacji tego konieczne jest jak najszybsze implementowanie w Polsce dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (UE 2019/790) oraz wprowadzenie w Polsce i całej UE tzw. podatku cyfrowego obejmującego swoim zakresem wielkie koncerny technologiczne, które generując w Polsce znaczne przychody nie płacą tu odpowiednich podatków" - czytamy w komunikacie.
Izba Wydawców Prasy zaznaczyła, że "niezbędne jest energiczne zaangażowanie się rządu polskiego w prowadzone w tym kierunku prace na szczeblu europejskim". "Przedstawiciele IWP zaproponowali wsparcie państwa w pracach nad opodatkowaniem gigantów cyfrowych w imię równości podatkowej. Premier Gowin podkreślił na koniec, że w sprawach, które były omawiane na spotkaniu, będzie prowadził dalsze konsultacje" - czytamy w oświadczeniu.

