Jak być eko konsumentem?
Obecnie modne jest bycie eko. Jednocześnie współczesne tempo życia powoduje, że chętnie sięgamy po szybkie i wygodne rozwiązania. Wydaje się, to być trudne, a jednak istnieje wiele prostych sposobów, które możemy zastosować w praktyce, nawet podczas wyborów dokonywanych przy sklepowej półce, np. sięgając po produkt w kartonowym opakowaniu. Karton zapewnia nam wygodę, przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne - mówi mgr inż. Marzena Pawlicka, kierownik pracowni oceny materiałów do kontaktu z żywnością, NIZP-PZH.

Jeśli na opakowaniu kartonowym zauważymy symbol FSC®, oznacza to, że powstało ono z drewna certyfikowanego, pochodzącego z lasów zarządzanych odpowiedzialnie. W takich lasach m. in. chroniona jest flora i fauna, a pozyskiwanie zasobów leśnych, nie przekracza poziomu, po którym ich odnowienie byłoby niemożliwe.
- W dzisiejszym świecie, jednym z większych wyzwań ekologicznych jest kwestia marnotrawstwa żywności. Aby temu zapobiec, warto robić przemyślane zakupy. Czasem lepiej będzie kupić kilka mniejszych opakowań, które stopniowo zużyjemy w miarę potrzeb, a kiedy indziej rozsądniej będzie kupić opakowanie zawierające większą ilość produktu. Na przykład do drugiego, szkolnego śniadania dziecka wygodniejszy będzie nieduży soczek ze słomką w kartonie. Z kolei np. do pracy można zabrać większy sok, który przechowamy w firmowej lodówce. W ten sposób wygodnie dostarczymy sobie jedną z codziennych porcji witamin i nic się nie zmarnuje. Szklanka soku pomarańczowego (ok. 200 ml), która może stanowić porcję warzyw i owoców, zapewnia aż 50-60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C - zapewnia Marzena Pawlicka.
Jak przypominają eksperci wielowarstwowe opakowania kartonowe do płynnej żywności należy wrzucać do żółtych pojemników z tworzywami sztucznymi. Jeśli dodatkowo przed tym je zgnieciemy, zajmie mniej miejsca, dzięki czemu więcej opakowań zmieści się w pojemniku. Warto zapamiętać te 3 proste zasady i wcielić je w życie. Ich stosowanie nie zajmuje dużo czasu, a zysk dla środowiska naturalnego, co w efekcie także dla naszego zdrowia będzie niebagatelne.
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non profit zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 60% soków owocowych i warzywnych oraz produkujące około 70% zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce. Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi, dostawcami półproduktów, maszyn i opakowań. Jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia AIJN oraz SGFW/IRMA (Międzynarodowy System Zapewnienia Jakości Surowców do produkcji soków).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.