Odpowiednio przygotowany opis oddziałuje korzystnie nie tylko na wyszukiwanie produktu, ale i na proces decyzyjny klienta. Co powinno znaleźć się w opisach produktów oferowanych przez sklep, który zdecydował się na integrację z porównywarką cen? Jakie dodatkowe dane może on przekazać, aby narzędzie to mogło jak najlepiej wspierać jego sprzedaż?

Do integracji z porównywarkami cen potrzebny jest dobrze przygotowany plik XML. To podstawowe źródło informacji o dostępnych w sklepie internetowym produktach. Im lepszej jakości dane, tym skuteczniej promowany będzie sklep w porównywarce.

Pisanie opisów produktów często zlecane jest przez sklepy internetowe zewnętrznym firmom, w trosce o unikalny content, który będzie bardziej wartościowy dla Google. Zdarza się, że opisy te niechętnie przekazywane są do serwisów wspierających sprzedaż, takich jak porównywarki cen, w obawie przed wykorzystaniem ich przez serwis i budowaniem w ten sposób swojego SEO. Nic bardziej mylnego. Porównywarki cen potrzebują opisów produktów, ale w zupełnie innym celu. Strony, na których wyświetlane są opisy i parametry produktów, nie są indeksowane, a co za tym idzie, nie są wykorzystywane na potrzeby pozycjonowania – powiedziała Karolina Zasada, Account Coordinator w Grupie Okazje.info.

Opisy są bardzo istotne z perspektywy użytkowników korzystających z porównywarek cen. Informacje w nich zawarte, pomagają im dotrzeć do interesujących ich produktów. Opis to bowiem jeden z elementów, który jest sprawdzany przez wewnętrzną wyszukiwarkę porównywarki. W samej nazwie produktu czy oferty, nie zawsze uda się przekazać istotne elementy, mogące zaważyć na decyzji zakupowej. Co więcej, produkt bez odpowiedniego opisu, mimo iż znajduje się w serwisie, może nie zostać w ogóle wyświetlony użytkownikowi.

Opis produktu wpływa nie tylko na jego wyszukiwanie, ale i na decyzje zakupowe klientów. Im więcej informacji użytkownik zdobędzie dzięki porównywarce, tym bardziej zdecydowany przejdzie do sklepu, a więc większa szansa, że dokona zakupu. Brak pełnej informacji na temat produktu, zmusza klienta do poszukiwania wiedzy w innych źródłach, co wydłuża proces zakupowy i może skutkować tym, że zakup finalnie zostanie zrealizowany w innym sklepie – dodaje Karolina Zasada, Account Coordinator w Grupie Okazje.info.

Jakie dane powinien przekazać sklep w procesie integracji z porównywarką cen?

Tworząc opisy produktów warto pamiętać o kilku istotnych elementach. Jednym z nich jest kod producenta lub Europejski Kod Towarowy (EAN).

Określając ten parametr dla swoich produktów, zwiększa się prawdopodobieństwo, że zostaną one poprawnie sklasyfikowane i zgrupowane z właściwymi ofertami, dzięki czemu użytkownicy łatwiej odnajdą je w porównywarce – powiedziała Karolina Zasada, Account Coordinator w Grupie Okazje.info.

W opisach produktów, szczególnie w przypadku elektroniki, bardzo istotne jest również umieszczanie dodatkowych parametrów. Udostępnienie informacji na temat pojemności dysku, przekątnej ekranu, wadze czy ilości pamięci RAM, może w dużym stopniu ułatwić klientowi dotarcie do interesującego go produktu. Co więcej, zarówno na podstawie opisów, jak i konkretnych parametrów, wewnątrz serwisu tworzone są filtry, dzięki którym użytkownik może zawęzić listę oglądanych produktów do tych, które faktycznie go interesują.

Jednym z najważniejszych elementów decydujących o sprzedaży są również zdjęcia. Aby zwiększyć zyski, warto zadbać o jak najlepsze jakościowo fotografie, prezentowanych w porównywarce produktów.

Jeśli sklep prowadzi wyprzedaż, opłaca się pokazać ją, dodając do promocyjnych ofert w pliku poprzednią cenę produktu. Świadomość korzystania z wyjątkowej okazji cenowej, znacząco przyspiesza decyzję zakupową klienta – dodaje Karolina Zasada, Account Coordinator w Grupie Okazje.info.

Ostatnim elementem, o którym warto pamiętać przekazując dane do porównywarki cenowej, jest status dostępności produktów. Podając go, sklep może uniknąć pustych przekierowań generowanych przez osoby, które chcą sprawdzić czy produkt jest dostępny od ręki, czy na zamówienie.

Integracja z porównywarką cen może być dla sklepu bardzo opłacalna. Dla zapewnienia najlepszych efektów konieczne jest jednak szczegółowe uzupełnienie informacji o każdym z produktów. Dzięki temu klienci łatwiej odnajdą interesujący ich artykuł, a sklep zwiększy nie tylko sprzedaż, ale i jakość ruchu, który kierowany jest do niego z porównywarki.