Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

100 lat temu w diecie Polaków było 70 różnych produktów. Dziś jest ich kilka

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz
  • Data: 13-01-2022, 16:56
Jeszcze niecałe 100 lat temu dieta naszych rodaków wyglądała całkiem inaczej. Średnio w diecie mieliśmy około 70 różnych produktów. Na temat współczesnej i dawnej diety rozmawiamy z Justyną Pargiełą, zielarzem, fitoterapeutą i wykładowcą w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych.


100 lat temu w diecie Polaków było 70 różnych produktów. Dziś jest ich kilka
Dlaczego współczesna dieta Polaków składa się z mniejszej ilości produktów niż sto lat temu? fot. shutterstock

Jak jest współczesna dieta Polaków?

Portalspozywczy.pl: Skąd wiadomo, że dieta Polaków jest tak mało zróżnicowana?

Justyna Pargieł, zielarz, fitoterapeuta i wykładowca w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych.: Wiem to przede wszystkim z licznych rozmów z osobami starszymi, słuchaczami uniwersytetów III wieku. Prowadziłam również sklep ze „zdrową żywnością”, gdzie jeszcze kilka lat temu osoby potrafiły mnie zapytać co to jest soczewica, podczas gdy ja miałam jej w ofercie cztery rodzaje. Polskie rodziny mają wieloletnie przyzwyczajenia - w niedziele jemy rosół, w poniedziałek pomidorową, a w środę ogórkową. Oczywiście tradycja ma swoją wartość, ale ten schemat nie pozwala na wprowadzenie żadnych zmian żywieniowych.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Gustaw 2022-01-14 08:14:01

    na mięso powinien być wysoki podatek, aby nie było tańsze niż produkty roślinne, a teraz taki skandal właśnie jest

    Odpowiedz
    • Marek 2022-01-15 18:39:36

      A może na produkty roślinne niższy?

      Odpowiedz
  • bb 2022-01-14 09:47:53

    Tak, przed 2ga wojna swiatowa panczyzniani chlopi to jedli ze hoho.

    Odpowiedz
  • Kajman 2022-01-14 10:23:36

    O take polskie walczyłem mawiał pewien ,,gość ,,

    Odpowiedz
  • Kaśka 2022-01-14 10:27:22

    Zgadzam się z tym, że wielu ludzi zatrzymało się na etapie stylu jedzenia sprzed 20 lat, albo wpadli właśnie we wspominaną monotonię jedzenia. To słabe, że nawyki potrafią tak rujnować zdrowie i tragicznie wpływają na dobrostan zwierząt z masowych hodowli. Produkty roślinne to klucz, mam nadzieję, że wkrótce i większość to zrozumie. "GO VEGAN!"

    Odpowiedz
    • dads 2022-01-14 10:53:27

      (...) vegan - bez białka mięsnego kiepsko ze zdrowiem, a vegańskie pseudo jadło jest tak przetworzone że gorzego syfu nie jadłem. Ach te sztuczne paróweczki (olej z tłuszczem).

      Odpowiedz
      • Kaśka 2022-01-14 12:19:11

        Z moim zdrowiem wszystko doskonale. Codziennie, spacer, co tydzień góry, 2,3 razy w tyg. joga, basen i sauna. Jem wege od kilkunastu lat, wegansko od dwóch, a mam 32 lata. Nie muszę jeśc co dzień roślinnych parówek, bo przez 30 lat życia zdążyłam nauczyć sie gotować wszystko to, czego potrzebuję z użyciem rozmaitych składników. Jeżeli chcesz wiedzieć jakich, chętnie opowiem ;)

    • Igor 2022-01-16 17:39:58

      Niedawno musiałem tłumaczyć swojemu synowi kwestię vege, bo kolega z jego klasy chciał go przekonać do vege. No więc porozmawialiśmy o ewolucji, czyli dlaczego jedliśmy mamuta, szczególnie zimą i jaka była rola tej diety w kwestii przeżycia tych co bystrzejszych jednostek. Nasza dieta jest zróżnicowana. Obiad z mięsem 3 razy w tygodniu, raz ryba. Oprócz tego plejada kasz, warzyw, kiszonek. Moim zdaniem wszystko jest dla ludzi i dobrze jest znaleźć złoty środek. Nie trzeba w tych czasach i przy tej aktywności kilogramów mięsa, ale też nie należy dać się zwariować i pochłaniać zamienników mięsa że śladem węglowym jak stąd do księżyca.

      Odpowiedz
  • free 2022-01-14 10:48:54

    ale w sklepach półki ze zdrową żywnością stanowią może 3% całej oferty, jeżeli w ogóle, a 97% to jesz niezdrowa a nawet szkodliwa żywność, to jak ludziska mają jeść dobrze... władza dba, żeby nie wydawać na jakieś głupie emerytury, a i big farma napycha kieszenie,

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?