Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Kanada: Automatyzacja i robotyzacja wpłyną na rynek pracy

  • Autor: PAP
  • Data: 02-04-2017, 10:00
W Kanadzie stawia się na nowoczesne technologie. Jednak automatyzacja i robotyzacja wpłyną w ciągu najbliższych 10-20 lat na miejsca pracy aż 42 proc. zatrudnionych osób, głównie ludzi młodych – wynika z raportu Brookfield Institute w Toronto.
Kanada: Automatyzacja i robotyzacja wpłyną na rynek pracy
Fot. shutterstock

Prognozy dla rynku pracy w warunkach zmieniającej się gospodarki są dla Kanady coraz istotniejsze. Widoczne są trendy będące skutkiem ubocznym amerykańskiej polityki imigracyjnej. Dziennik "Globe and Mail" pisał kilka tygodni temu o planach Kolumbii Brytyjskiej, która chce tworzyć ośrodki nowych technologii. Cytował m.in. przedsiębiorcę z Silicon Valley, który oferuje usługi doradcze imigrantom zainteresowanym przeniesieniem się do Kanady; podkreślał on, że "to imigranci o już wysokich dochodach, którzy przeprowadzają się razem ze swoją pracą".

W styczniu ponad 3 tys. przedstawicieli kanadyjskiego sektora technologicznego wezwało w liście otwartym rząd federalny do tworzenia ułatwień dla specjalistów. W liście podkreślono, że "kanadyjskie firmy technologiczne rozumieją wagę otwartości i różnorodności myśli, oraz to, że talent i umiejętności nie mają granic". Takie ułatwienia wizowe już są.

Kanada chce budować swoją pozycję w dziedzinie nowych technologii. Dotychczas wielu dobrze wykształconych w tym kraju specjalistów emigrowało do USA. Obecnie powstają atrakcyjne możliwości pracy na miejscu.

Tegoroczny budżet federalny przewidział 125 mln dolarów kanadyjskich na badania nad sztuczną inteligencją. Jeden z instytutów prowadzących badania mieści się w Toronto, drugi w Edmonton, a trzeci w Montrealu. Dodatkowo 50 mln dolarów na instytut w Toronto przeznacza rząd Ontario, w badania angażują się też finansowo firmy sektora.

W ub.r. sektor technologiczny w Kanadzie zatrudniał ponad 860 tys. Kanadyjczyków (5,6 proc. miejsc pracy ogółem) i wytworzył 7,1 proc. PKB.

Technologicznymi wyzwaniami zajęli się analitycy Brookfield Institute for Innovation + Entrepreneurship, który działa przy Ryerson University w Toronto. W swoim najnowszym raporcie instytut przypomina, między 2003 a 2009 rokiem w Kanadzie ubyło 380 tys. miejsc pracy w fabrykach. Obecne trendy w technologiach pozwalają już na niezatrudnianie pracowników nawet na stanowiskach administracyjnych.

Niskopłatne miejsca pracy to jednocześnie dla większości młodych ludzi pierwsze miejsca pracy. Automatyzacja i robotyzacja będzie więc zagrożeniem przede wszystkim dla młodych ludzi.

Z drugiej strony rozwojowi nowych technologii towarzyszy inny trend: "gig economy", praca tymczasowa. "Dla młodych ludzi praca tymczasowa może stać się nową normą" - zwrócono uwagę w raporcie. Z jednego z badań wynika, że ponad połowa wszystkich pracowników na terenie aglomeracji Toronto oraz Hamilton (Greater Toronto and Hamilton Area - GTHA) to pracownicy tymczasowi.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!