Każde opakowanie jest źródłem cennych surowców wtórnych - rozmowa z prezesem Fundacji ProKarton
Na jakim etapie jest Polska i świadomość Polaków jeśli chodzi o potrzebę selektywnej zbiórki opakowań i dlaczego musimy segregować odpady - o tym rozmawiamy z Janem Jasińskim, prezesem Fundacji ProKarton.

Ps.pl: Czym jest i czym zajmuje się Fundacja ProKarton?
Jan Jasiński, prezes Fundacji Prokarton: Fundacja ProKarton powstała w 2011 r. Założyły ją firmy, które wprowadzają na polski rynek materiał opakowaniowy, technologię przetwórczą, urządzenia napełniające i pakujące głównie do niskoprzetworzonej płynnej żywności, takiej jak mleko i produkty mleczne oraz soki owocowe.
Fundacja została powołana do życia jako odpowiedź na społeczną potrzebę w zakresie edukacji ekologicznej. Promujemy kartony do płynnej żywności, ponieważ jesteśmy przekonani, że jest to opakowanie nowoczesne, które daje gwarancję najlepszej ochrony zapakowanej w nie płynnej żywności (w tym żywności wrażliwej, takiej jak mleko i produkty mleczne) oraz, z uwagi na swoje atrybuty ekologiczne, minimalizuje wpływ na środowisko naturalne.
Cele statutowe Fundacji są ściśle związane z edukacją ekologiczną oraz z promocją zachowań proekologicznych. Edukacja dotyczy przede wszystkim poszerzania wiedzy konsumentów na temat zalet kartonowych opakowań do płynnej żywności oraz zasad selektywnej zbiórki i recyklingu takich opakowań.
Zepsuta żywność jest jednym z trudniejszych w utylizacji odpadów, chodzi o to, żeby maksymalnie ograniczać jej ilość. Mówi się, że w Polsce ponad 30 proc. żywności jest marnowane. Karton do płynnej żywności zapobiega temu w dużym stopniu, z uwagi na znakomitą ochronę produktu przed światłem, tlenem, drobnoustrojami oraz przed czynnikami zewnętrznymi typu wilgoć, obce zapachy, itp. Karton to dobre opakowanie, które sprawdza się w nowoczesnej dystrybucji, a w swej wersji aseptycznej sprawia, że zapakowany w nie produkt nadaje się doskonale do dłuższego przechowywania. Staramy się rozpowszechniać tę wiedzę poprzez szeroką komunikację konsumencką.
Na jakim etapie jest Polska jeśli chodzi o selektywną zbiórkę opakowań?
W Polsce system segregacji odpadów nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Szacunki mówią o tym, że obecnie tylko ok. 20 proc. odpadów opakowaniowych w Polsce jest zbieranych w sposób selektywny. W kolejnych latach ten wskaźnik będzie rósł, ze względu choćby na to, że rosną cele recyklingowe dla gmin dotyczące odpadów komunalnych, a opakowania są idealnie nadającym się do recyklingu odpadem. Chodzi o to, żeby jak najwięcej opakowań wyzbierać, wtedy nie będzie zaśmiecenia środowiska, a gminy zrealizują postawione im cele recyklingowe, które mówią o tym, ze muszą osiągnąć poziom 50 proc. odzysku odpadów komunalnych do 2020 r. (65 proc. do 2030 r.). Również organizacje odzysku opakowań mają bardzo ambitny cel do zrealizowania: do roku 2020 aż 50 proc. opakowań poddawanych recyklingowi muszą stanowić indywidualne opakowania po-konsumenckie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.