Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Kluby poparły projekt noweli pozwalający płacić mandaty karta

  • Autor: PAP
  • Data: 05-07-2017, 13:38
Wszystkie kluby w Sejmie poparły projekt nowelizacji ustawy pozwalający płacić mandaty kartą płatniczą. Takie rozwiązanie zapisano w projekcie noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

W środę w Sejmie odbyło się czytanie sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach o rządowym projekcie noweli. Projekt zmian poparły wszystkie kluby.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował, że w pierwszym etapie policja zostanie wyposażona w 2000 terminali płatniczych.

"Klub PiS zdecydowanie popiera ten dobry i praktyczny projekt ustawy" - powiedział poseł Andrzej Matusiewicz (PiS). Dodał, że komisja wprowadziła poprawkę wydłużającą czas wejścia w życie noweli z 14 dni do 30. Zmiana ta - jak powiedział poseł - pozwolić ma m.in. na lepsze techniczne przygotowanie się przez służby, które wystawiają mandaty.

"Projekt wprowadza ułatwienie dla Polaków i przede wszystkim dla obcokrajowców. Ten sposób płacenia mandatów będzie prostszy i oczywiście takie projekty należy popierać" - powiedziała Dorota Rutkowska (PO). Zapowiedziała, że jej klub poprze projekt.

Jerzy Jachnik (Kukiz15) powiedział, że klub popiera projekt. "Istotne jest to, że wybór metody płacenia jest dobrowolny, zmiany idą w dobrym kierunku, będziemy je popierać" - zadeklarował.

Projekt popiera także Nowoczesna. "Umożliwienie płacenia mandatu w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego w sposób istotny ułatwi regulowanie tych należności zarówno przez obywateli polskich jak i obcokrajowców" - powiedział Mirosław Pampuch (N).

Głosowanie za nowymi przepisami zapowiedział poseł Kazimierz Kotowski (PSL). "Uważamy, że ten projekt idzie z duchem czasu, rozwiązującym problemy w pewnych obszarach" - dodał.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy - często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Jak wskazuje MSWiA, przygotowywane zmiany będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.

"W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!