Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Komisarz Lewandowski: Przed lutowym szczytem UE jestem umiarkowanym optymistą

  • Autor: PAP
  • Data: 18-01-2013, 17:46
Komisarz ds. programowania finansowego i budżetu UE Janusz Lewandowski powiedział w piątek we Wrocławiu, że jest umiarkowanym optymistą przed zaplanowanym na 7-8 lutego szczytem UE, na którym ma być omawiana kwestia budżetu UE na lata 2014-2020.

W opinii Lewandowskiego, nowy budżet będzie o kilkadziesiąt mld euro okrojony w stosunku do projektu przedstawionego przez Komisję Europejską w 2011 r., "ale dla Polski powinien być on nadal bardzo zadowalający". "W tej chwili trwają ostatnie negocjacje i przebiegają one o tyle pomyślnie, że Herman van Rompuy potwierdził datę spotkania liderów europejskich. Obym się mylił, ale dla UE może to być ostatni budżet wieloletni, bo w ciągu tych najbliższych lat uwaga coraz bardziej będzie się kierowała na wewnętrzne problemy strefy euro" - powiedział komisarz.

Lewandowski podkreślił, że "z pewnością zostanie zastosowane +cesarskie cięcie+, ale powinno ominąć dwie zasadnicze dla Polski dziedziny - politykę rolną i kohezje (polityka spójności - PAP)". Jako główny problem w prowadzonych negocjacjach komisarz wskazał uzgodnienie stanowisk płatników netto. "Skoro nie możemy ruszyć przywileju brytyjskiego zwanego rabatem, to należy pogodzić interesy płatników netto, tak aby czuli się oni wobec siebie sprawiedliwie potraktowani. Wyznaczenie daty szczytu oznacza możliwość zawarcia porozumienia" - powiedział.

Pytany o sumę w budżecie, która może być przeznaczona dla Polski, Lewandowski odpowiedział, że doskonale pamięta klipy wyborcze i wszystkie zobowiązania traktuje bardzo poważnie. "Taki był nasz cel negocjacyjny, chociaż warunki okazały się ekstremalne. W zależności od przelicznika możemy wylądować w tych granicach, ale proszę zauważyć, że tu chodzi o dziesiątki mld euro i drobne drgnięcie przelicznika walutowego może spowodować 10- czy 15-mld różnicę. Jeżeli wszystko zakończy się tak, jak się spodziewam, to będziemy mieli przewidywalny, wielomiliardowy budżet dla krajów na dorobku, w tym dla Polski" - tłumaczył.

W klipie wyborczym z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i Lewandowskiego pojawiła się kwota 300 mld zł, które miałyby trafić do Polski z nowego budżetu UE. Natomiast przedstawiona w listopadzie 2012 r. propozycja budżetowa oznaczała dla Polski, że w ramach funduszy spójności mogłaby otrzymać w ciągu siedmiu lat nowej perspektywy finansowej około 72,4 mld euro. To wciąż więcej niż Polsce przypada w obecnym budżecie na lata 2007-13 (prawie 68 mld euro).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zsxc 2013-01-21 11:05:18

    \"Komisarz\" Janusz Lewandowski...Ludzie nie rozmieszajcie mnie!!! ten facet posprzedawał duże Polskie firmy za symboliczne 1PLN!!! Ja dziękuję za takiego \"komisarza\"... największe zakłady w naszym kraju doprowadzało się do ruiny i odsprzedawała za grosze często zupełnie firmom nie z branży, tylko po to by wpuścić na polski rynek zagraniczne koncerny:((( Ten facet latami jako minister prywatyzacji pozwalał na jawną grabież i niszczenie naszego wspólnego majątku. Teraz za \"zasługi\" dla firm zagranicznych \"doceniają\" go w Parlamencie EU, a to jest tylko spłacanie jawną drogą łapówki za zdemolowanie polskiego przemysłu!!!

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!