Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Komisja Rolnictwa za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym

  • Autor: PAP
  • Data: 23-06-2022, 10:52
Sejmowa komisja rolnictwa poparła 9 z 11 poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym. Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
Komisja Rolnictwa za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym
Noa ustawa o rolnictwie ekologicznym ma dostosować polskie prawo do unijnego/ fot. Piyal Pakira on Unsplash

Przyjęte poprawki mają głównie charakter legislacyjny, doprecyzowujący.

Posłowie z komisji rolnictwa odrzucili natomiast dwie poprawki merytoryczne - jedna dotyczyła kontroli producentów ekologicznych po 5 latach od zaprzestania produkcji, a druga wprowadzała możliwość wpisu do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego bez konieczności zdania egzaminu.

Obie poprawki nie uzyskały akceptacji strony rządowej - ministerstwa rolnictwa.

Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym

Ustawa wdraża unijne przepisy do polskiego prawodawstwa. Po jej wejściu w życie straci moc dotychczas obowiązująca ustawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym.

W stosunku do obecnej ustawy o rolnictwie ekologicznym, nowa wprowadza przepisy m.in. polegające na zmianie uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej z ministra rolnictwa na Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Do jego kompetencji będzie też należało wydawanie decyzji i "wiążących poleceń" w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań wykonywanych przez jednostki certyfikujące.

Ustawa określa, zgodnie z unijnymi przepisami, kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, wprowadza przepisy, które spowodują zwiększenie podaży nawozów dla producentów ekologicznych.

Większość przepisów uchwalonej ustawy ma wejść w życie po siedmiu dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw z wyjątkiem przepisów dot. eksportowego świadectwa fitosanitarnego, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!