Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego zbiera podpisy pod petycją do premier
- Autor: PAP
- Data: 16-08-2016, 20:08
Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział we wtorek PAP, że MRG z Federacją Rosyjską został zawieszony ze względu na kwestie bezpieczeństwa i porządku publicznego. "Jeżeli przesłanki jego zawieszenia ustaną, to na pewno zostanie przywrócony" - powiedział. Jak zaznaczył, w chwili obecnej przesłanki te m.in. w kwestii przestępczości gospodarczej na granicy, nie ustały.
Współzałożyciel Komitetu Kamil Pietkiewicz powiedział we wtorek w rozmowie z PAP, że Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego powołano po tym, gdy rząd podjął decyzję o wznowieniu małego ruchu granicznego z Ukrainą, natomiast podtrzymał decyzję o zawieszeniu MRG z Federacją Rosyjską (obwód kaliningradzki).
Jak dodał, mimo iż współzałożycielami komitetu są lokalni działacze PO, to działania są apolityczne a komitet chce współpracować ze wszystkimi opcjami politycznymi po to, by przywrócić MRG z obwodem kaliningradzkim.
"To społeczności lokalne były i są zaniepokojone tym, że MRG nie funkcjonuje, dlatego powołano komitet, by wzmocnić działania w tym najbiedniejszym regionie Polski" - wyjaśnił PAP Kamil Pietkiewicz. We wtorek w Bartoszycach odbyło się jedno z pierwszych spotkań z mieszkańcami, podczas którego zbierane były podpisy pod petycją o przywrócenie MRG. Kolejne spotkania planowane są w Braniewie, Lidzbarku Warmińskim i subregionie elbląskim. Petycja z podpisami mieszkańców zostanie przesłana do premier Beaty Szydło.
Działania komitetu popiera były marszałek i wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, obecnie poseł PO.
"Trudno mi zrozumieć uzasadnienie dla decyzji o utrzymaniu zawieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, bo to w żaden sposób nie poprawi bezpieczeństwa kraju. Odprawy graniczne w przypadku MRG czy ruchu wizowego są takie same. Nikt z władz niestety nie potrafi racjonalnie wyjaśnić przyczyn utrzymania zawieszenia MRG. Dla społeczności regionu zawieszenie małego ruchu granicznego to bardzo duży cios. W obwodzie kaliningradzkim mieszka 1 mln osób, to doskonali klienci, którzy przyjeżdżają do naszego regionu nie tylko na zakupy ale korzystają z różnego rodzaju usług"- ocenił Protas.
Dodał, że "wprowadzenie MRG miało ograniczyć negatywne konsekwencje peryferyjnego położenia regionu Warmii i Mazur i w tej chwili zawieszenie tej formy przekraczania granicy w sposób niezrozumiały zaprzepaszcza tę sytuację".

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Programy społeczne mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki
-
Prezydent desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego
-
Szydło zrezygnowała z funkcji premiera, kandydatem na szefa rządu Mateusz Morawiecki
-
PO apeluje o dymisję ministra rolnictwa w związku z ASF
-
Szydło: Opowiadam się za wszystkimi niedzielami wolnymi od pracy
-
Grupa Wyszehradzka: Podwójna jakość produktów konsumenckich jest niedopuszczalna
-
MSWiA: zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją ze względów bezpieczeństwa
-
Nadwyżka budżetu to efekt mądrej i dobrej polityki gospodarczej
-
Nie będzie podwyżek cen wody
-
Premier: Polska przeciwna zniesieniu sankcji wobec Rosji
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
komentarze (0)