Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Komuda: Efekt zniesienia wiz dla Ukraińców poznamy za kilka lat

  • Autor: PAP
  • Data: 12-06-2017, 12:04
Nie ma wielkiego ryzyka, że nagle ukraińscy pracownicy wyjadą z Polski, szukając lepszych wynagrodzeń - ocenia Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Efekt zniesienia wiz dla Ukraińców dla naszego rynku pracy poznamy co najmniej za 2-3 lata.

"Wydaje się, że nie ma wielkiego ryzyka, żeby wszyscy ukraińscy pracownicy nagle wyjechali z Polski, szukając lepszych wynagrodzeń. Trzeba zobaczyć jak rynek zareaguje na nowe regulacje, które wprowadziła Unia. Ale to perspektywa kilkuletnia. Trzeba będzie na to poczekać co najmniej 2-3 lata" - wskazał Komuda.

Ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych podkreśli, że sam fakt ułatwienia wjazdu Ukraińców do krajów UE jeszcze nie oznacza, że będą mogli tam swobodnie pracować - tak jak Polacy mogą pracować np. w Niemczech. "Nie są obywatelami UE więc nie ma dla nich zupełnie otwartego rynku pracy" - zaznaczył. Dodał, że ułatwiona jest natomiast teraz praca nielegalna. "Nie potrzebują już wiz, więc łatwiej im jest wjechać do Niemiec, Szwecji czy Holandii. Natomiast szczególnie teraz, gdy rynek pracy w UE jest w dobrej kondycji, pracodawcy nie są tacy chętni, żeby zatrudniać na czarno pracowników spoza krajów unijnych" - ocenił Komuda.

Dodał, że może się to zmienić jeśli okaże się, że Holandia czy Szwecja wprowadzą regulacje, które pozwolą legalnie zatrudnić Ukraińców - w taki sposób, że nie będzie to dla nich ani kosztowne, ani trudne. "Wówczas mogą preferować wyjazd do tych krajów, bo tam płaca minimalna jest większa niż u nas średnia".

Jak podkreślił, Ukraińcy przyjeżdżają do Polski głównie z dwóch powodów: jesteśmy ich najbliższym sąsiadem i krajem bliskim kulturowa, co wpływa na łatwość komunikacji. "Z nauką angielskiego czy niemieckiego będzie gorzej. To sprawi, że zdecydowana większość powinna trzymać się dalej polskiego rynku" - ocenił.

Komuda zauważył też, że napływ Ukraińców na polski rynek rośnie lawinowo, zatem odpływu pewnej części pracowników nasz rynek nie zauważy. "O 100 proc. wzrosła liczba pozwoleń na pracę w 2016 r. względem roku 2015 r. Niewiele mniejsza jest dynamika wzrostu liczby oświadczeń pracodawców, którzy zgłaszają, że obsadzają miejsca pracy obywatelami głównie z Ukrainy. A zatem jest to bardzo dynamicznie zmieniający się rynek. Więc jeśli nawet 1/4 Ukraińców wybierze kraje zachodnie, bo znają języki i są odważniejsi, to dynamika jaką obserwujemy na polskim rynku jest tak duża, że możemy tego w ogóle nie zauważyć" - wskazał.

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!