Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Konfederacja Lewiatan: Produkcja przemysłowa w UE hamuje

  • Autor: PAP
  • Data: 18-01-2019, 13:14
W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa mogą się spodziewać spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej, co jest konsekwencją osłabienia wzrostu gospodarczego w krajach UE - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz komentując dane GUS dot. produkcji przemysłowej.

"W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa mogą się spodziewać spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej, co jest konsekwencją osłabienia wzrostu gospodarczego w krajach UE, zwłaszcza w Niemczech" - napisała ekspertka w komunikacie przesłanym PAP.

Główny Urząd Statystyczny przekazał w piątek, że produkcja przemysłowa w grudniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,5 proc.

"W świetle dzisiejszej publikacji GUS, w grudniu 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) wzrosła o 2,8 proc. r/r, a po korekcie o wpływ czynników sezonowych i kalendarzowych - o 3,1 proc. W horyzoncie miesięcznym odnotowano spadek surowego wskaźnika o 11,5 proc., a odsezonowanego - o 0,4 proc.. Skorygowaną dynamikę roczną na poziomie grudniowej widzieliśmy ostatnio w listopadzie 2016, natomiast dynamiki miesięczne coraz stabilniej oscylują wokół zera" - czytamy.

Jak wskazała, przetwórstwo odnotowało na przestrzeni roku relatywnie niższą dynamikę sprzedaży niż przemysł ogółem (2,1 proc. vs. 2,8 proc.).

"Także i tutaj oddalamy się od poziomów typowych dla okresu wysokiej koniunktury. (...) Największe wzrosty w przetwórstwie stały się udziałem produkcji pozostałego sprzętu transportowego (33,6 proc. r/r) oraz naprawy, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (16,1 proc.), największe spadki zaś istotnej wolumenowo kategorii produkcji maszyn i urządzeń (-4,3 proc.), oraz produkcji wyrobów farmaceutycznych, której silny spadek (-29,5 proc. r/r) może wynikać w większym stopniu ze zmian księgowych aniżeli realnych zmian w produkcji" - tłumaczy ekspertka.

Jak wskazała Buchholtz, "na tym tle" realna dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła 12,2 proc. w porównaniu do grudnia 2017 i 21,8 proc. w porównaniu do listopada 2018. Dodała, że korekta sezonowa weryfikuje te dane do poziomów 11,4 proc. r/r oraz spadku rzędu -0,2 proc. m/m.

"Także i tutaj statystyki wskazują, że powoli opuszczamy strefę dynamik systematycznie przekraczających 15 proc. r/r, jakie były udziałem polskiej gospodarki od połowy 2017 roku. Największe wzrosty produkcji odnotowano w jednostkach, w których dominująca działalność polega na budowie budynków, zarówno w horyzoncie miesięcznym, jak i rocznym, co sugeruje jednak, że osiąganie maksymalnych zdolności produkcyjnych skłania do dalszej rozbudowy, nawet wbrew perspektywom spowolnienia" - podkreśliła ekspertka. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!