• partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
Partnerzy portalu

Konopie i marihuana medyczna. Nowy początek (wywiad)

Biznes konopny w Polsce rozwija się dynamicznie, ale przedsiębiorcy muszą uważać, by nie wejść w konflikt z prawem. W tym tygodniu w Sejmie zostały złożone projekty ustaw mające zakończyć drogę przez mękę działających w tym biznesie. Zdaniem Marzeny Łasińskiej, przedstawicielki firmy Medican Campus, to może być nowy rozdział w historii polskiego rynku, patrząc choćby na segment przemysłowy, rolniczy oraz farmaceutyczny. Jednak na całkiem bezmyślną legalizację polskie społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe – mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Marzena Łasińska, komentując projekty, które zostały złożone w Sejmie 20.04.2021 r.
 • Autor: Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl
 • Data: 23-04-2021, 14:43
Konopie i marihuana medyczna. Nowy początek (wywiad)
Marzena Łasińska, fot. Medican Campus

Czytaj też: „ Zespół ds. legalizacji marihuany złożył w Sejmie pakiet projektów ustaw”

Czytaj też: „Wolne Konopie zaczęły walkę o legalizację marihuany na własny użytek”

Czytaj też: "Konopie rozrastają się w branży spożywczej"

Jak wygląda biznes konopny w Polsce? Czy uprawa i produkcja konopi włóknistych oraz produktów z nich to droga przez mękę z powodów prawnych, czy jest to biznes, który można prowadzić swobodnie, bez przeszkód prawnych i bez strachu o wejście w konflikt z prawem?

Biznes konopny w Polsce bardzo szybko się rozwija. Oczywiście, aby rozpocząć uprawę konopi trzeba najpierw wystąpić do jednostek regionalnych o zezwolenie na uprawy. Dla producentów, którzy rozpoczynają uprawę konopi może się to okazać drogą przez mękę, ale tylko za pierwszym razem, ponieważ jest związane z tym trochę biurokracji, której trzeba podołać.

Dodatkowo, plantacja konopi włóknistych wiąże się ze sporym ryzykiem, według obowiązujących obecnie limitów regulacyjnych, jeśli rolnik przekroczy w swojej uprawie dopuszczalną normę, czyli 0,2% THC, aby nie wejść w konflikt z prawem karnym musi zniszczyć całą plantację.

Potencjalnie wprowadzone nowe regulacje w dziedzinie konopi będą oznaczać nowy rozdział w historii polskiego rynku patrząc chociażby na segment przemysłowy, rolniczy oraz mam nadzieję również farmaceutyczny. Konopie produkowane do celów medycznych powinny mieć wprowadzone odpowiednio wytyczone standardy jakości i procedury specjalizujące się w danej dziedzinie jednostki kontroli surowca.

Nie popieram upraw rolnych konopi do użytku medycznego, ponieważ ten surowiec jest najsłabszej jakości, nie podlegając żadnym standardom. Uprawiając konopie przemysłowe na polach nie trzeba być żadnym specjalistą w tej dziedzinie, a do ich upraw wystarczy tylko odpowiednia temperatura i woda.

Czy uprawa konopi indyjskich (i produktów z nich) w jakiejś formie jest legalna w Polsce? I pytanie być może banalne - z których konopi produkowana jest medyczna marihuana - indyjskich czy włóknistych? Czy medyczna marihuana jest w Polsce legalna?

Zakładając, że taksonomia konopi wygląda następująco: konopie (Cannabis L) oraz ich podgatunki, konopie siewne (Cannabis sativa L) i konopie indyjskie (Cannabis indica Lam), mamy odpowiednie podgatunki konopi, które oba mogą być wykorzystywane do uprawy medycznych konopi. Jednak trend jest taki, że to na konopie z podgatunku indica mówi się medyczna marihuana, ponieważ zawiera znacznie większe zawartości substancji THC, która jest uznawana za związek o działaniu psychotropowym.

Natomiast konopie włókniste pochodzą z podgatunku sativa i charakteryzują się tym, że związek substancji jest przeciętnie na poziome 0,2 THC i max 3% CBD. Jest to odmiana słynącą z bardzo dobrego włókna, mogącego osiągnąć nawet do 350 cm. Odpowiadając najprościej, konopie włókniste nie są medyczną marihuaną. Użytkowanie medycznej marihuany w Polsce jest legalne, gdy otrzymamy na nią receptę od lekarza i zakupimy ją w aptece.

Jak wyglądają obecnie kwestie prawne uprawy konopi w Polsce i produkcji konopno-pochodnych produktów spożywczych i innych? Czego jeszcze potrzeba do uregulowania prawa dla swobodnej produkcji konopi i produktów oraz na jakim etapie jest uregulowanie tego prawa?

Opieramy swoją wiedzę i doświadczenie wedle obowiązujących przepisów prawa, które w obszarze konopnym jest bardzo jasno i precyzyjnie określone. Zakładamy, że wszelkie zmiany regulacyjne, które w późniejszym czasie zostaną wprowadzone, tylko ułatwią nam pracę w związku z produkcją oraz dystrybucją medycznej marihuany. Dla mnie biznesowo-operacyjnie nie musi się zmieniać nic.

Uważam, że procedury i standardy produkcji spożywczej mamy również bardzo klarownie określone. Przykładowo, rzemieślnik zajmujący się mieleniem ziarna, dokładnie powinien wiedzieć co zrobić, aby otrzymać dobry jakościowo produkt z konopi, czy też olejarnie tłoczące olej konopny. W tych dziedzinach prawo nie ogranicza swobodnej pracy produkcji. Następuje całkowicie co innego, gdy rolnik chce uprawiać konopie inne niż włókniste, a przetwarzać je na cele medyczne lub suplementy.

Do regulacji rynku konopnego rząd powinien powołać specjalistów i przepisy prawne w konkretnych segmentach. Należy rozszerzyć lub zrobić specjalną jednostkę organizacyjną, która będzie odpowiadać za regulacje i kontrole związane z konopiami w każdej dziedzinie rynku.

Główny cel w obecnych propozycjach regulacji prawa jest taki, aby w Polsce można było uprawiać konopie z podgatunku indica do celów medycznych. Pomoże to zredukować ceny i zwiększyć dostęp produktów w aptekach, dzięki temu bezpośrednio także dla pacjentów.

Kolejnymi wśród projektów regulacyjnych jest to, aby zwiększyć zawartość substancji THC do 0,3%, a także znieść rejonizację upraw oraz ich sezonowość.

Wnoszone do Sejmu projekty zawierają również mniej restrykcyjne przepisy w związku z rekreacyjnym użyciem konopi, ale pozwolę sobie nie zabierać głosu w powyższych kwestiach, gdyż dla mnie zasady i regulacja rynku jest priorytetem, a nie całkowita bezmyślna legalizacja. Uważam, że polskie społeczeństwo nie jest jeszcze na nią gotowa.

Musimy mieć w pierwszej kolejności odpowiednie przepisy prawa, rozporządzenia, przeszkoloną służbę policyjną, służbę zdrowia, jednostki leczące uzależnienia i wiele innych. Takie zmiany nie nastąpią w przeciągu kilku miesięcy, a budowa świadomości społeczeństwa na temat działania konopi, zarówno negatywnych jak i pozytywnych efektów, jest również długoterminowym procesem.

Dlatego na pewno legalizacja produkcji medycznych konopi w Polsce wpłynęłaby korzystnie dla pacjentów, którzy korzystają z konopi medycznych. Zmiana w obecnych regulacjach przyniesie również dodatkowe wpływy do budżetu państwa, który zostałby wzmocniony dzięki podatkom z tego rynku.

W Holandii stworzone zostały Konopne Kluby Społeczne dla pacjentów poszukujących informacji o CBD, medycznej marihuanie i uprawie konopi, a także dla hodowców i producentów. Jak to wygląda w Polsce? 

W Polsce dopiero nasz projekt Social Clubów kiełkuje, prowadzimy wiele rozmów, ponieważ musi być on przeprowadzony na znacznie większą skalę z zaufanymi jednostkami, aby takie miejsca mogły się rozwijać zgodnie z ich przeznaczeniem.

W Holandii projekt nabrał bardzo dużego rozmiaru, ponieważ dzięki temu została wprowadzona regulacja tzw. pracy coffee shop-ów, które w Holandii nie były wcześniej uregulowane, nastąpiła również likwidacja szarej strefy konopnej.

Jest to socjalna obligacja darmowej edukacji dla społeczeństwa, tak aby na każdym poziomie wszyscy mogli pozyskać rzetelne informacje na temat użytkowania konopi. Obecnie członkami Social Clubów w Polsce jak i Holandii są pacjenci, lekarze aktywiści, growerzy, naukowcy, policjanci, prokuratorzy, emeryci, nauczyciele, a także nastolatkowie, którzy korzystają z informacji i pomocy takiej jednostki. Powstały one po to, aby sprostać potrzebom społeczeństwa, przybliżając konopie do ludzi.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

*********************************************

Marzena Łasińska to jedna z nielicznych osób w Polsce o dużym doświadczeniu w obszarze konopi i medycznej marihuany. Ma udział w tworzeniu krajowego odpowiednika konopnych holenderskich social clubów dla osób potrzebujących terapii marihuaną. 

Medican Campus specjalizuje się w dostarczaniu informacji na temat stosowania medycznej marihuany (z substancją czynną thc). Medican Campus, to podmiot, który pomaga też spółce konopnej Labocanna w przygotowaniu upraw medycznej marihuany, odpowiadając za zaplecze naukowe oraz technologiczne plantacji.

Notowana na rynku NewConnect spółka Labocanna ma 20 proc. udziałów w Medican Campus, a jej działalność skupiona jest na trzech głównych obszarach: dystrybucja spożywczych oraz medycznych konopno-pochodnych produktów; prace produktowe nt. zastosowania konopi w kosmetykach, tworzywach oraz włókiennictwie; uprawy oraz produkcja konopi.

 

Powiązane tematy:

subskrybuj portalspozywczy.pl

Portal Spożywczy: polub nas na FacebookuObserwuj Portal Spożywczy na Twitterze


NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami naszego portalu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bogdan Jot 2021-04-23 18:34:39

  "Zakładając, że taksonomia konopi wygląda następująco: konopie (Cannabis L) oraz ich podgatunki, konopie siewne (Cannabis sativa L) i konopie indyjskie (Cannabis indica Lam)..." – nie można tak zakładać, bo miesza się 2 zupełnie różne taksonomie: klasyczną Linneusza (literka "L") i Lamarcka ("oznaczenie "Lam"). To dwie odrębne klasyfikacje roślin.

  Odpowiedz
  • Marzena 2021-04-27 21:55:42

   Panie Bogdanie a jaki ma pan wykształcenie ? Podana taksonomia rośliny konopi i ich podgatunków jest oparta o tą, która obecnie występuje w kategorii roślin Cannabis w Polsce a dokładnie, którą przyjmuje Polski Komitet Zielarski oraz Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Uzupełniając Pana zainteresowanie w Polsce nie ma sprecyzowanej Taksonomii i do dnia dzisiejszego opierając wiedzę o Pharmacopeię zielarską w której są umieszczone konopie powinien Pan być świadomy że powstała taksonomia wernakularna Sativa L. i Indica Lam. jest sprzeczna z formalną taksonomią botaniczną, ale jednak nie uznaje się jej za błędną taksonomię.

   Odpowiedz
 • Bogdan Jot 2021-04-23 18:41:39

  A jeśli chodzi o legalizację... Może Czytelników zainteresuje polska książka będąca analizą wpływu legalizacji na różne procesy zachodzące w społeczeństwie. Książka stara się odpowiedzieć na proste pytanie: czy legalizacja byłaby dla nas dobra? Proszę wpisać do wyszukiwarki tytuł: "Legalizacja? - jestem za".

  Odpowiedz
 • Cezary 2021-04-26 09:51:10

  Ciekawe jest takze ze Polska jest znanym i cenionym eksporterem nasion konopii indyjskich do USA ( 2 bardzo szanowane odmiany ) ....a zapewne z tego rejonu przygotowuje się import produktów związanych z marihuaną leczniczą dla celów medycznych ...znowu dajemy zarobic komus innemu ..

  Odpowiedz
 • Cezary 2021-04-26 09:52:48

  legalne uprawy konopii istnieją w Polsce i areał rosnie rok do roku ...tylko nie wszyscy rolnicy korzystają z certyfikowanych nasion z IWNIRZ z Poznania ...a potem się dziwią ze mają policję na polach i konfiskowane zbiory ....c'est la vie

  Odpowiedz

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco!

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!