KPMG: 8 na 10 firm w Polsce raportuje kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem
W ostatnich latach na całym świecie odnotowuje się wzrost znaczenia raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Najwyższy wskaźnik raportowania odnotowano w Ameryce Północnej (90 proc. analizowanych firm), w Polsce już blisko 8 na 10 największych firm raportuje tego typu kwestie – wynika z raportu KPMG pt. „The time has come. The KPMG Survey of Sustainability Reporting 2020”

W wielu regionach świata wysokie wskaźniki dot. raportowania kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem zostały wymuszone regulacjami. Podobna sytuacja miała również miejsce w krajach europejskich gdzie do zwiększenia poziomu sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przyczyniło się wprowadzenie unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej. Ponadto według specjalistów z wielu firm członkowskich KPMG, w ciągu ostatnich 3 lat nadzór nad zrównoważonym rozwojem i czynnikami związanymi z ochroną środowiska, polityką społeczną i ładem korporacyjnym (ESG z ang. Environmental, Social, Governance) ze strony interesariuszy finansowych – zwłaszcza właścicieli aktywów i menedżerów – stał się znacznie bardziej wymagający.
Raport KPMG zawiera dane z 5 200 firm z 52 krajów świata. Z każdego kraju przeanalizowano 100 największych firm wg przychodów. Z przeprowadzonej analizy wynika, że obecnie 80 proc. największych przedsiębiorstw na świecie raportuje kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. W Polsce odsetek ten wynosi 77 proc., co stanowi wzrost aż o 18 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2017 r. Globalnie GRI (ang. Global Reporting Initiative) pozostaje najczęściej stosowanym standardem raportowania kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, stosowanym przez dwie trzecie największych firm.
– W okresie ostatnich 2-3 lat w Polsce obserwujemy znaczny wzrost sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wzrost sprawozdawczości jest spowodowany implementacją unijnej dyrektywy w zakresie ujawniania danych pozafinansowych. Ponadto oprócz zmian regulacji prawnych, inwestorzy mają coraz wyższe oczekiwania w zakresie komunikacji pozafinansowej przedsiębiorstw. Oczekiwana jest większa przejrzystość przedstawiania danych finansowych i pozafinansowych, a także uwzględniania kryteriów pozafinansowych w procesie podejmowania decyzji finansowych – mówi Marcin Kawa, dyrektor w Dziale Audytu Ogólnego w KPMG w Polsce.
Coraz silniejsze tendencje w kierunku obowiązkowego ujawniania informacji pozafinansowych, takich jak ryzyka związane ze zmieniającym się klimatem czy strategie kształtowania odporności na globalne zagrożenia, prawdopodobnie spowodują, że w nadchodzących latach poziom sprawozdawczości będzie jeszcze wyższy, podobnie jak ekologizacja systemów finansowych w niektórych krajach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.