Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

KPMG: Większość firm produkcyjnych nie będzie ograniczać inwestycji

  • Autor: PAP
  • Data: 11-02-2013, 16:30
Mimo negatywnych prognoz ekonomicznych na bieżący rok, większość polskich firm produkcyjnych zamierza przyjąć strategię ekspansywną i nie ograniczać skali inwestycji - wynika z raportu firmy doradczej KPMG - "Plany inwestycyjne polskich firm produkcyjnych".

Jak wskazano w raporcie, większość polskich przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się w tym roku spowolnienia gospodarczego w Polsce (62 proc. wskazań) oraz w całej Europie (66 proc.). Natomiast 38 proc. przedsiębiorców uważa, że sytuacja gospodarcza w naszym kraju znacząco się nie pogorszy.

Mimo negatywnych ocen gospodarki, 56 proc. ankietowanych przedsiębiorców zapewniło, że przyjmie na ten rok strategię zakładającą rozwój firmy. Z raportu wynika też, że dla przemysłu przetwórczego Polska jest wciąż perspektywicznym rynkiem i stanowi cel ekspansji 58 proc. badanych firm. Z kolei 47 proc. planuje w 2013 r. ekspansję na rynkach zachodnioeuropejskich. Inne kluczowe kierunki to Europa Środkowo-Wschodnia i Europa Wschodnia. Poza naszym kontynentem atrakcyjne dla polskich przedsiębiorstw są przede wszystkim kraje Azji i Pacyfiku.

"Należy pamiętać, że projekty inwestycyjne rozłożone są w czasie, dlatego nawet gwałtowne zawirowania w gospodarce nie muszą wpływać na ograniczenie skali inwestycji. Projekty rozpoczęte w poprzednich latach będą w większości kontynuowane w roku 2013. Część producentów traktuje inwestycje jako obronę przed potencjalnymi trudnościami na rynku. Wiele firm będzie inwestować w bazę produkcyjną, ofertę produktową, a także w optymalizację procesów i kosztów" - skomentowała wyniki badania cytowana w komunikacie Monika Bartoszewicz z KPMG.

Z raportu wynika, że niemal żadna z badanych firm produkcyjnych nie zamierza redukować swojej oferty produktowej do końca 2013 r.; 45 proc. przedsiębiorców planuje wprowadzenie nowych produktów - dotyczy to przede wszystkim branży chemicznej, petrochemicznej, farmaceutycznej, gumowej, tworzyw sztucznych i surowców mineralnych. Ponadto 53 proc. firm, głównie z branży metalowej i wyrobów z metali, drzewnej, papierniczej, meblarskiej i poligraficznej, a także spożywczej, napojowej i tytoniowej, skoncentruje się na udoskonalaniu obecnej oferty.

KPMG wskazuje również, że w 2013 r. więcej firm będzie zwiększać zatrudnienie niż je ciąć. Z badania wynika bowiem, że 24 proc. ankietowanych firm deklaruje chęć zwiększenia liczby etatów, natomiast redukcje chce przeprowadzić tylko 12 proc. badanych, reszta zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie.

Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorców sektora przemysłowego w 2013 r. zatrudnienie w nim ma wzrosnąć o 2,3 proc. wobec poprzedniego roku. Eksperci podkreślają jednak, że prognozy różnią się w zależności od branży. Najwięcej firm przewidujących redukcję zatrudnienia (20 proc.) działa w sektorze spożywczym, napojowym i tytoniowym. Co ciekawe taki sam odsetek firm z tego sektora planuje zwiększać zatrudnienie. Jednak - jak wynika z raportu - najwięcej miejsc pracy (o 4,5 proc.) w ujęciu rdr przybędzie w sektorze elektromaszynowym: maszyny i urządzenia, motoryzacja, sprzęt transportowy, elektronika, optyka.

"Zwolnienia są traktowane przez większość producentów jako ostateczność. W szczególności dotyczy to branż, w których procesy produkcyjne wymagają od pracowników zaawansowanych kompetencji i doświadczenia. Takie osoby niełatwo zastąpić w razie powrotu na ścieżkę wzrostu. Nie zmienia to jednak faktu, że w 2013 r. część firm produkcyjnych będzie zmuszona przeprowadzić redukcje z powodu spadku popytu na rynku lokalnym lub ze strony zagranicznych odbiorców" - stwierdziła Bartoszewicz.

Raport "Plany inwestycyjne polskich firm produkcyjnych" powstał na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród 308 firm produkcyjnych w ostatnim kwartale 2012 roku. Jak wskazał KPMG - badane przedsiębiorstwa odzwierciedlały strukturę polskiego przemysłu przetwórczego pod względem branż i wielkości zatrudnienia.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!