Krajowa Administracja Skarbowa chce służyć przedsiębiorcom
Krajowa Administracja Skarbowa chce służyć przedsiębiorcom, być partnerem dla podatników - deklarował w piątek podczas Międzynarodowego Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej wiceminister finansów, wiceszef KAS Paweł Cybulski. Zmiana mentalności w administracji jest kluczowa - wskazał.
Powiązane tematy:
Wiceszef resortu finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej podkreślił, że wiele wskazówek dla urzędników, dzięki którym będą mogli służyć przedsiębiorcom, jest zawartych w Konstytucji Biznesu.
Również KAS "chce służyć przedsiębiorcom" - powiedział. Zaznaczył, że jednym z podstawowych celów Krajowej Administracji Skarbowej "jest być partnerem dla podatnika, dla przedsiębiorcy".
"Wytyczne, prawa dają dużo, ale najwięcej może dać przede wszystkim zmiana mentalności urzędników" - powiedział. Ocenił, że sposób myślenia urzędników zaczyna się już zmieniać, ale nadal potrzeba wielu szkoleń, by "pokazywać wyraźnie, w jakim kierunku mamy iść, w jakim kierunku mamy służyć społeczeństwu".
Cybulski podkreślił, że rozwiązaniem tworzącym ułatwienia dla przedsiębiorców jest m.in. Konstytucja Biznesu. "Tam mamy wiele wskazówek, definicji (...), które wyraźnie mówią: idziemy prostym słowem, prostymi rozwiązaniami, ułatwieniami dla przedsiębiorców, którymi chcemy służyć przedsiębiorcom" - mówił w piątek wiceszef MF.
Podkreślił, że dobrym narzędziem poprawy relacji między urzędnikami i przedsiębiorcami jest mediacja gospodarcza. "Mediacje, negocjacje to jest rzecz najlepsza. Chodzi o to, by zacząć ze sobą mediować, rozwiązywać spór, a nie rozstrzygać go w sądzie. (...) Musimy mediować" - wskazał. Dodał, że resort będzie chciał podjąć działania w tym kierunku.
Do Konstytucji Biznesu, której większość zasad ma wejść w życie 30 kwietnia, odniósł się też Zbigniew Gryglas, członek Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. "To tam wprowadzone są zasady, na które przedsiębiorcy czekali wiele lat. Ale te zasady są na razie tylko na papierze. A muszą być w naszych, przedsiębiorców, głowach - musimy znać nasze prawa. Ale też muszą być w głowach urzędników" - powiedział. Podkreślił, że urzędnik musi przestać traktować przedsiębiorców, jak potencjalnych przestępców. "99 proc. z nas (...) to są ludzie dobrej woli, którzy chcą uczciwie prowadzić swoje firmy" - zaznaczył.
"Konstytucja Biznesu może przełamać takie stereotypy, złe doświadczenia na styku z urzędami" - zaznaczył. Gryglas przypomniał główne zasady Konstytucji Biznesu - pierwsza to "co nie jest zabronione, jest dozwolone", która może - jak ocenił - "zdynamizować przedsiębiorczość". "Musimy mieć świadomość tej zasady, by żądać od urzędnika wskazania przepisu, który zabrania określonego typu aktywności, żebyśmy mogli tę zasadę rzeczywiście wcielić w życie".
