Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

KRD: przybywa firm, które spodziewają się wzrostu zatorów płatniczych

  • Autor: PAP
  • Data: 29-08-2018, 08:18
Coraz więcej firm w Polsce boryka się z problemem niezapłaconych faktur. Do 16,2 proc. (z 13,5 proc.) wzrósł odsetek tych, u których zjawisko to narasta. Jednocześnie znacząco, bo z 15,1 proc. do 11,3 proc., zmniejszyło się grono firm, których wcale nie dotykają takie perturbacje - informuje KRD.

"W efekcie aż 89 proc. przedsiębiorców nie dostaje zapłaty na czas. Gwałtownie przybywa też pesymistów spodziewających się, że w najbliższych miesiącach zjawisko to będzie przybierać na sile" - podkreślono. Jak dodano, przybywa też pesymistów, według których zjawisko to będzie przybierać na sile.

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przeprowadziły badanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Jest ono prowadzone co kwartał, od stycznia 2009 roku. Bada się w nim poziom zatorów płatniczych w polskich firmach.

Jak czytamy w konkluzjach badania, w drugim kwartale 2018 roku Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP), mierzący poziom zatorów płatniczych w polskich firmach, wzrósł do 90,2 punktu. W poprzednim kwartale wynosił on 89,9 punktu. Im niższy wskaźnik INP, tym firmy mniej terminowo płacą faktury. "Właśnie z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w drugim kwartale br. Obecna wartość indeksu jest wyższa od średniej za cały okres badania, czyli od stycznia 2009 r., która wynosi 87,4 punktu" - zwrócono uwagę.

Zdaniem prezesa Krajowego Rejestru Długów Adama Łąckiego, biorąc pod uwagę średnią z ostatnich trzech lat, sytuacja staje się niepokojąca.

"INP z tego okresu wynosi aż 91,1 punktu. Zmniejszyła się grupa przedsiębiorstw patrzących na kolejne trzy miesiące z największym optymizmem, to jest tych, które nie spodziewają się opóźnień w płatnościach. Grono to skurczyło się z 8,3 proc. do 5,8 proc. Po drugie nadspodziewanie mocno przybyło przedsiębiorstw, które są największymi pesymistami. Chodzi o firmy, które oczekują, że ich kontrahenci będą regulować faktury jeszcze bardziej nieterminowo niż do tej pory. Tu mamy wzrost z 7,9 proc. do aż 20 proc. To wszystko sprawia, że firmy powinny zrewidować taktykę dystrybucji swoich produktów i usług. Muszą w kontaktach handlowych wprowadzić zasadę ograniczonego zaufania, aby nie dopuścić do sytuacji, że będą +kredytować+ odbiorców. Bo wtedy same staną się ofiarami zatorów płatniczych" - zaznaczył Łącki.

W badaniu wykazano ponadto, że w drugim kwartale br. zwiększył się odsetek firm, które mają problem z egzekwowaniem należności od kontrahentów - mierzy się z tym 88,7 proc. firm. W pierwszym kwartale br. z nierzetelnymi partnerami zmagało się 85 proc. z nich.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • georgia 2018-09-12 23:13:41

    Szkoda gadać, zero uczciwości w tych czasach. Ale ja sobie ułatwiam życie i sprawdzam choćby certyfikat Rzetelne Firma, i wiem że nie trafię na dłużnika.

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!