KRD: przybywa firm, które spodziewają się wzrostu zatorów płatniczych
- Autor: PAP
- Data: 29-08-2018, 08:18
"W efekcie aż 89 proc. przedsiębiorców nie dostaje zapłaty na czas. Gwałtownie przybywa też pesymistów spodziewających się, że w najbliższych miesiącach zjawisko to będzie przybierać na sile" - podkreślono. Jak dodano, przybywa też pesymistów, według których zjawisko to będzie przybierać na sile.
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przeprowadziły badanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Jest ono prowadzone co kwartał, od stycznia 2009 roku. Bada się w nim poziom zatorów płatniczych w polskich firmach.
Jak czytamy w konkluzjach badania, w drugim kwartale 2018 roku Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP), mierzący poziom zatorów płatniczych w polskich firmach, wzrósł do 90,2 punktu. W poprzednim kwartale wynosił on 89,9 punktu. Im niższy wskaźnik INP, tym firmy mniej terminowo płacą faktury. "Właśnie z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w drugim kwartale br. Obecna wartość indeksu jest wyższa od średniej za cały okres badania, czyli od stycznia 2009 r., która wynosi 87,4 punktu" - zwrócono uwagę.
Zdaniem prezesa Krajowego Rejestru Długów Adama Łąckiego, biorąc pod uwagę średnią z ostatnich trzech lat, sytuacja staje się niepokojąca.
"INP z tego okresu wynosi aż 91,1 punktu. Zmniejszyła się grupa przedsiębiorstw patrzących na kolejne trzy miesiące z największym optymizmem, to jest tych, które nie spodziewają się opóźnień w płatnościach. Grono to skurczyło się z 8,3 proc. do 5,8 proc. Po drugie nadspodziewanie mocno przybyło przedsiębiorstw, które są największymi pesymistami. Chodzi o firmy, które oczekują, że ich kontrahenci będą regulować faktury jeszcze bardziej nieterminowo niż do tej pory. Tu mamy wzrost z 7,9 proc. do aż 20 proc. To wszystko sprawia, że firmy powinny zrewidować taktykę dystrybucji swoich produktów i usług. Muszą w kontaktach handlowych wprowadzić zasadę ograniczonego zaufania, aby nie dopuścić do sytuacji, że będą +kredytować+ odbiorców. Bo wtedy same staną się ofiarami zatorów płatniczych" - zaznaczył Łącki.
W badaniu wykazano ponadto, że w drugim kwartale br. zwiększył się odsetek firm, które mają problem z egzekwowaniem należności od kontrahentów - mierzy się z tym 88,7 proc. firm. W pierwszym kwartale br. z nierzetelnymi partnerami zmagało się 85 proc. z nich.

Powiązane tematy:
-
55% Polaków chce płacić kartą, smartfonem lub smartwatchem podczas zagranicznych podróży
-
Od początku roku długi Polaków wzrosły o prawie 800 mln zł
-
Jak firmy mogą sprostać obecnym potrzebom konsumentów?
-
Kurczą się zamówienia napływające do firm produkcyjnych
-
Płatności w sklepie: Zamiast karty uśmiech do kamery lub machnięcie ręką
-
44 proc. firm skarży się na mniejsze zamówienia
-
E-zakupy: Jak płacą Polacy - za pobraniem, przelew czy BLIK?
-
Lavazza w gronie 50 najbardziej renomowanych firm na świecie
-
Wzrosły długi producentów opakowań
-
Firmy z Francji najmocniej odczuły skutki ataku Rosji na Ukrainę
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (1)
Szkoda gadać, zero uczciwości w tych czasach. Ale ja sobie ułatwiam życie i sprawdzam choćby certyfikat Rzetelne Firma, i wiem że nie trafię na dłużnika.
Odpowiedz