Polacy najczęściej stosują zasady nawadniania organizmu

Firma Inquiry opublikowała trzecią edycję badania "Zdrowe odżywianie: postawy Polaków". Wynika z niej, że zdecydowana większość Polaków (80%) deklaruje, że zdrowe odżywianie jest dla nich ważne, jest to jednak wynik istotnie niższy w porównaniu z rezultatem z 2020 roku (84%). Dla ponad połowy z nich (55%) zdrowe odżywianie jest istotne ze względu na zachowanie zdrowia, drugie miejsce na liście motywów zajmuje dobre samopoczucie (20%).

Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, unikanie "chemii" w żywności oraz picie dużej ilości płynów niezmiennie uznawane są za główne składowe zdrowego odżywiania (jednak spożywanie warzyw i owoców wskazywane jest rzadziej niż w 2020 roku). W życiu codziennym Polacy najczęściej stosują zasady nawadniania organizmu, jedzenia dużej ilości warzyw i owoców oraz ograniczenia cukru.
Zapytani o konkretną stosowaną dietę, najczęściej wskazują na ograniczanie spożycia mięsa, jedzenie jak najwięcej zdrowych produktów oraz ograniczanie kalorii. Ponad połowa spośród Polaków, którzy nie stosują żadnej diety, nie planuje też rozpoczęcia diety w najbliższym czasie. Ci, którzy zamierzają to zrobić, chcą wprowadzić do swojego jadłospisu jak najwięcej zdrowych produktów.

Autorytety w zakresie zdrowego odżywiania są zróżnicowane

Z badania wynika również, że niemal 40% badanych – podobnie jak w roku 2020 – twierdzi, że utrzymanie zdrowej i zróżnicowanej diety jest trudne. Zdecydowanie najczęściej wskazywaną barierą utrudniającą zdrowe odżywianie są wysokie ceny zdrowych produktów, na drugim miejscu pojawia się duża liczba różnych pokus.

Co trzeci Polak regularnie kupuje produkty bez cukru, wiele osób wybiera także produkty ekologiczne oraz produkty bez laktozy. Najchętniej wybieranymi zamiennikami mięsa i nabiału są jogurty lub desery roślinne, chętnie kupowanym zamiennikiem są także napoje roślinne.

Anna Lewandowska, Ewa Chodakowska i Karol Okrasa to trzy najbardziej znane osoby zajmujące się tematyką zdrowego odżywania. Autorytety w zakresie zdrowego odżywiania są zróżnicowane. Prawie 1/3 Polaków wskazuje na dietetyków i lekarzy, stosunkowo często wskazywany jest też Instytut Żywności i Żywienia (obserwowany jest jednak spadek znaczenia tych autorytetów).

Coraz więcej osób deklaruje, że nie słucha żadnego autorytetu i polega na swoim doświadczeniu. Co drugi Polak uważa, że akcje informacyjne dotyczące zdrowego odżywiania powinno organizować Ministerstwo Zdrowia, wśród najczęściej wskazywanych instytucji i osób pojawiają się ponadto: Instytut Żywności i Żywienia oraz dietetycy, lekarze i przychodnie. Strony internetowe dotyczące zdrowego odżywiania są jednak zdecydowanie najczęściej wymienianym źródłem informacji na ten temat.