KUKE: Stabilizacja liczby upadłości w drugiej połowie roku
- Autor: portalspożywczy.pl
- Data: 22-10-2018, 11:43
„Warto zauważyć dwa wyraźne trendy związane z upadłościami i restrukturyzacjami we wrześniu. Mimo wciąż trudnej sytuacji w branży budowlanej, głównie związanej z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i brakiem rąk do pracy, natężenie upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji utrzymuje się na stabilnym poziomie: 2,43% wobec 2,39% rok temu. W tym samym czasie obserwujemy zwiększenie liczby upadłości i restrukturyzacji w branży transportowej z poziomu 0,39% we wrześniu 2017 roku do 0,79% w analogicznym okresie tego roku. Jest to pokłosie rosnących cen paliw, rozdrobnienia branży i braku dostępności kierowców. Cieniem kładzie się również perspektywa wejścia w życie unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych, zaskarżonej aktualnie przez Polskę i Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Z danych narastających w 2018 roku wynika jednak, że ogólna liczba podmiotów podlegających upadłości i restrukturyzacji – po wzroście w pierwszym półroczu – obecnie uległa stabilizacji. Utrzymanie tego trendu może doprowadzić do sytuacji, w której finalna liczba upadłości i restrukturyzacji w 2018 roku zamknie się w przedziale 1050-1100 podmiotów” – mówi Tomasz Ślagórski, wiceprezes zarządu KUKE S.A.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (październik 2017 r. – wrzesień 2018 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 605 przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 5,4% w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Wzrost jest jeszcze większy, jeżeli oprócz upadłości uwzględnić również rozpoczęte restrukturyzacje – na 30 września 2018 roku łączna roczna liczba takich podmiotów wzrosła do 1043, czyli o 18,4% r/r.
We wrześniu 2018 roku najwyższe natężenie upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji wystąpiło w województwie mazowieckim (1,76%), natomiast najniższe w województwie łódzkim (0,91%). Największy wzrost natężenia upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji zanotowano w województwie świętokrzyskim (z 0,59% do 1,60%). Średnie natężenie upadłości spółek prawa handlowego w Polsce po wrześniu uległo obniżeniu do poziomu 0,85% z 0,89% notowanego w sierpniu. Jednocześnie we wrześniu ogłoszono upadłość 24 spółek prawa handlowego – o 40% mniej niż w sierpniu i o 41,5% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ta sama tendencja była zauważalna w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych – we wrześniu 9 osób zakończyło działalność ze względu na niewypłacalność – było to o 10% mniej niż w sierpniu i 43,8% mniej niż we wrześniu 2017 roku.
Powiązane tematy:
-
Rząd chce przyspieszyć wypłaty z ubezpieczeń KUKE
-
EEC: Finansowanie międzynarodowego obrotu handlu (relacja z debaty)
-
Ryzyko polityczne coraz mocniej wpływa na decyzje inwestycyjne
-
Co najmniej 10 krajów może niedługo ogłosić niewypłacalność
-
Legendarny pub w Wielkiej Brytanii kończy działalność
-
W październiku spadła ilość upadłości i restrukturyzacji
-
KUKE: we wrześniu upadłość ogłosiło o 25,6 proc. mniej firm rdr.
-
Kraje Zatoki Perskiej coraz ważniejsze dla polskiego eksportu
-
KUKE: W sierpniu 31 upadłości firm i 107 ogłoszonych restrukturyzacji
-
Sąd podtrzymał decyzję o upadłości Bielmleku
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)